J. Zieliński: Liczba policjantów na miesięcznicach zależna od zagrożeń

Policja każdorazowo analizuje zagrożenia związane z obchodami rocznicy katastrofy smoleńskiej i dostosowuje do nich siły – powiedział wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Policja podała, że 10 sierpnia na Krakowskim Przedmieściu było blisko 2,1 tys. policjantów.

Miesiąc wcześniej, 10 lipca w zabezpieczenie comiesięcznych obchodów katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. zaangażowano ok. 2,5 tys. policjantów.

Po czwartkowym manifestacjach skierowano 44 wnioski o ukaranie w związku z wykroczeniami. 150 osób zostało wylegitymowanych. Nie było ani jednej osoby, w sposób procesowy, zatrzymanej przez policję. Jedna legitymowana osoba, która odmówiła podania danych, została przewieziona do najbliższej jednostki policji w celu ustalenia tożsamości i następnie zwolniona.

„Istotą demokracji jest prawo do zgromadzeń, ale istotą demokracji nie jest konfrontacja i odbieranie tego prawa innym” – powiedział wiceszef MSWiA.

Jarosław Zieliński stwierdził, że kluczowe jest zapewnienie wszystkim bezpieczeństwa, „co nie jest łatwe w warunkach, kiedy są grupy ludzi, które zapowiadają działania niezgodne z prawem i próbują je realizować”.

Wskazał, że „policja nie wie dokładnie, ile osób pojawi się na zgromadzeniu cyklicznym, jak i nie wie, ile osób przyjdzie by miesięcznicę zakłócać”. Dlatego, jak wskazał, „policja musi szacować siły i środki, może nawet z pewnym naddatkiem, by była gotowa na każda sytuację”.

Wiceminister powiedział, że dowódca operacji policyjnej, dokonuje każdorazowo analizy zagrożeń i dostosowuje do tego siły i środki.

„Byłoby bardzo niedobrze, gdyby się okazało, że zaplanowano za małe siły i środki, i gdyby doszło do zagrożeń, zakłócenia prawa i porządku publicznego” – powiedział Jarosław Zieliński.

Ponownie zaapelował do organizatorów i uczestników kontrmanifestacji o to, aby „odstąpili od zamiarów konfrontacyjnych, prowadzących do destabilizacji, zamieszek, przepychanek i naruszania godności osobistej”. Dodał, że uczestnicy tych manifestacji mogą demonstrować w innym miejscu i w innym czasie.

Wiceszef MSWiA powiedział, że w ciągu ostatniego półtora roku w Polsce odbyło się wiele różnych zgromadzeń, podczas których policja wszystkim zapewniała bezpieczeństwo.

Podziękował komendantowi głównemu policji nadinsp. Jarosławowi Szymczykowi, a także kierownictwu warszawskiej policji za „skuteczne działanie i profesjonalizm”.

„Dzięki dobremu rozpoznaniu, właściwemu doborowi sił i środków oraz reakcji policji w trakcie tego co się działo, uniknęliśmy poważniejszych zakłóceń” – powiedział Jarosław Zieliński.

Jak mówił, większe koszty związane z policyjnym zabezpieczeniem tzw. miesięcznic „moralnie obciążają organizatorów kontrmanifestacji”.

„Jest to oczywiste, kiedy nie było tych działań, nie było tylu policjantów” – powiedział Jarosław Zieliński.

Szef KGP powiedział, że w oparciu o analizę zagrożeń, dowódca operacji, decyduje o siłach i środkach niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom odbywających się zgromadzeń.

„Zadaniem dowódcy operacji jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim, którzy się pojawią w miejscu prowadzenia policyjnych działań” – powiedział Jarosław Szymczyk.

Jak podkreślił, jest to także ważne w sytuacji, kiedy w mediach pojawiają się informacje o nawoływaniu do łamania prawa.

„Faktycznie, dzień wczorajszy pokazał, że 44 wykroczenia zostały odnotowane. 150 osób zostało wylegitymowanych” – powiedział komendant.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl