Lubelskie. Nagrody dla kapel i śpiewaków ludowych w Kazimierzu Dolnym

Ponad 80 nagród i wyróżnień przyznało w niedzielę jury 51. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Na tym dorocznym święcie folkloru wystąpiło około 800 artystów z 15 województw.

„Jury pozytywnie odnotowuje fakt bardzo wysokiego poziomu tegorocznej edycji Festiwalu. (…)Komisja z uznaniem podkreśla starania wykonawców o zachowanie w swoich prezentacjach autentycznego języka regionalnego oraz regionalnych strojów oraz niezwykle cennego archaicznego instrumentarium. Z aprobatą stwierdza większą dbałość wykonawców o stronę tekstową prezentowanych utworów, co pozwala uwydatnić zawarte w tekstach treściowe przesłanie” – napisano w uwagach komisji artystycznej dołączonych do protokołu z obrad jury Festiwalu, które otrzymała PAP.

W tegorocznej edycji festiwalu zaprezentowało się 18 kapel, 32 zespoły śpiewacze, 14 instrumentalistów, 25 solistów śpiewaków, 10 wykonawców w kategorii folklor-kontynuacja oraz 22 grupy w konkursie „Duży – Mały”, gdzie mistrzowie występują z uczniami. W sumie ponad 800 artystów ludowych.

Jury, pod przewodnictwem prof. Jana Adamowskiego, złożone z ekspertów od spraw folkloru, oceniało dobór repertuaru, cechy regionalnego stylu oraz poziom artystyczny.

W kategorii kapel główną nagrodę, kazimierską Basztę oraz 2,5 tys. zł przyznano Kapeli Czesława Kocemby z Łagowa (Łódzkie). Jury przyznało w tej kategorii także trzy równorzędne I nagrody, pięć równorzędnych II nagród oraz cztery równorzędne III nagrody.

Wśród zespołów śpiewaczych Baszta i 2,5 tys. zł przypadły Zespołowi Śpiewaczemu z Łukowej IV (Lubelskie). Jury przyznało tu także dwie równorzędne I nagrody, po cztery II i III nagrody oraz sześć wyróżnień.

W kategorii solistów instrumentalistów Basztę i 1,5 tys. zł otrzymał Andrzej Budz, instrumentalista z Dębna Podhalańskiego (Małopolskie). Przyznano także I i II nagrodę, cztery równorzędne III nagrody oraz dwa wyróżnienia.

Spośród solistów śpiewaków najlepsza okazała się Krystyna Hoduń z Rozkopaczewa (Lubelskie) – otrzymała Basztę i 1 tys. zł. Jury przyznało też I nagrodę, trzy równorzędne II nagrody, sześć III nagród oraz jedno wyróżnienie.

W konkursie Folklor-Kontynuacja – gdzie występują wykonawcy, którzy odtwarzają dawne utwory z zapisów nut lub poznane z nagrań – przyznano dwie nagrody I stopnia, które otrzymali Kapela Dorosza z Warszawy (1,2 tys. zł) oraz Justyna Piernik – śpiewaczka z Warszawy (600 zł). Jury przyznało też pięć II nagród oraz trzy III nagrody.

W konkursie „Duży-Mały”, w grupie instrumentalistów przyznano pięć równorzędnych nagród pierwszego stopnia w wysokości 650 zł, cztery równorzędne nagrody drugiego stopnia w wysokości 500 zł oraz trzy nagrody trzeciego stopnia po 350 zł. Natomiast w grupie śpiewaków – były trzy nagrody pierwszego stopnia (500 zł), pięć nagród drugiego stopnia po 400 zł i dwie nagrody trzeciego stopnia po 300 zł.

W przesłanym komunikacie festiwalowe jury przypomina, że głównym celem kazimierskiego Festiwalu jest ochrona tradycyjnego repertuaru oraz tradycyjnego stylu muzykowania i śpiewu.

„Tradycja ludowego śpiewu i muzykowania jest cenną i istotną częścią polskiego, niematerialnego dziedzictwa kulturowego, która to część nie może zostać zaprzepaszczona w nowych warunkach cywilizacyjnych. Stanowi ona bowiem o tożsamości lokalnej, regionalnej i ogólnonarodowej” – napisali członkowie jury.

„Cieszy fakt, że zainteresowanie pielęgnowaniem tradycyjnego śpiewu i muzykowania rośnie wśród młodego pokolenia. W roku bieżącym młodzi artyści licznie i aktywnie występowali we wszystkich kategoriach konkursowych” – napisano w komunikacie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl