Lotnicza „Solidarność” będzie walczyć o stanowiska pracy

Po decyzji rządu PO-PSL, że to francuski Airbus będzie produkował śmigłowce dla polskiej armii, przyszłość zakładów w Mielcu i Świdniku stoi pod dużym znakiem zapytania. Mimo to związkowcy z lotniczej „Solidarności” nie zamierzają się poddać i będą walczyć o stanowiska pracy.

Decyzja rządu PO-PSL przyczyniła się do dramatu wielu rodzin. Po przegranym przetargu na śmigłowce dla polskiego wojska pracowników fabryk w Mielcu i Świdniku czekają zwolnienia. Zgodnie z harmonogramem, do końca września zwolnionych ma zostać ok. 1400 pracowników w całej grupie, z czego do pięciuset w samych zakładach w Mielcu.

– Jesteśmy przekonani, jako strona społeczna, że do tych zwolnień nie doszłoby, ponieważ cały czas była mowa o tym, że wygrana w tym przetargu czy przynajmniej otrzymanie jakiejś części tego przetargu, spowoduje znaczny wzrost zatrudnienia, żebyśmy mogli dać sobie radę z tymi zamówieniami, które przy przetargu miały mieć miejsce – stwierdza  Andrzej Kuchta, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w zakładach lotniczych.

Burmistrz Świdnika zwraca uwagę, że zakład przeżywał już podobne kryzysy i za każdym razem potrafił z nich wyjść obronną ręką. Jednak z ciosu wymierzonego przez rząd ciężko się będzie podnieść.

– Te zwolnienia mają nastąpić w ciągu trzech najbliższych lat. Mam nadzieję, że nam się uda przeciwdziałać temu i że w ciągu tych trzech lat jest szansa na wydarzenia, które to zahamują – powiedział Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

Tym bardziej, że rzeczywistość jest brutalna. Pod koniec kwietnia bieżącego roku bezrobocie w Mielcu dotknęło aż 7 tysięcy osób. Statystyki te może zawyżyć obecna sytuacja w zakładzie PZL Mielec.

– Wpłynęła informacja z jednej z większych firm działających na terenie specjalnej strefy ekonomicznej o planowanych zwolnieniach grupowych. Został przedstawiony zamiar zwolnień co do około pięciuset pracowników. W ramach naszej działalności będziemy podejmować działania, jeżeli te zwolnienia nastąpią i zostaną zatwierdzone. Działania zmierzające do pomocy osobom planowanym do zwolnienia – wskazuje Grzegorz Durak, kierownik działu usług rynku pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mielcu.

Związkowcy nie zamierzają jednak złożyć broni i planują protest w Warszawie.

– Ten protest odbędzie się zgodnie z uchwałą przyjętą na walnym zebraniu delegatów krajowej sekcji solidarności w dniu, w którym będzie się odbywała sejmowa komisja obrony narodowej w trybie niejawnym. Takie mamy uzgodnienia. Jeśli będziemy wiedzieli kilka dni przed tą komisją, to w takim trybie zwołamy zgromadzenie publiczne przed Sejmem – powiedział Marian Kokoszka, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” PZL Mielec.

Sprawą przetargu na śmigłowce dla polskiej armii zajmuje się prokuratura.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl