Lodołamacze gotowe do kruszenia lodu

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) w Warszawie rozpocznie akcję lodołamania na Zbiorniku Włocławskim na Wiśle. Do akcji skierowanych ma zostać sześć lodołamaczy, które od grudnia 2013 r. czekają w gotowości przy zaporze we Włocławku.

Jak poinformowała rzeczniczka warszawskiego RZGW Urszula Tomoń, lodołamacze będą gotowe do akcji w środę od godz. 12. Ich praca ma zapobiec piętrzeniu się spływającej Wisłą kry lodowej i ewentualnemu powstawaniu zatorów, które groziłyby wezbraniem rzeki. Zgodnie z procedurą lodołamacze są gotowe do kruszenia lodu na Zbiorniku Włocławskim – największym sztucznym akwenie w Polsce – po 24 godzinach od wezwania.

„Zjawiska lodowe na Wiśle powoli ustępują. Pokrywa lodowa, która ruszyła, płynie rzeką, stąd konieczność udrożniania Zbiornika Włocławskiego” – powiedziała Tomoń. Dodała, że praca lodołamaczy będzie polegała na przygotowaniu w korycie wiślanego Zbiornika Włocławskiego rynny spływowej dla lodu, który napływa z górnego biegu rzeki. Nie jest wykluczone, że część z sześciu lodołamaczy popłynie w górę Wisły, a część pozostanie w okolicy zapory we Włocławku, spławiając tam napływającą krę i śryż lodowy. „Ostateczna decyzja o tym, jak będzie wyglądała praca lodołamaczy zapadnie w środę przed południem” – wyjaśniła Tomoń.

Lodołamacze, które od grudnia ub. roku czekają w gotowości na Wiśle przy zaporze we Włocławku to: Gepard, Lew, Niedźwiedź, Jaguar, Kangur i Basior. Zgodnie z planem warszawskiego RZGW, jednostki te będą tam stacjonowały co najmniej do 15 marca. Zbiornik Włocławski na Wiśle ma długość 58 km i szerokość od 1,2 do 2 km. Powstał pod koniec lat 60. XX wieku w związku z budową zapory i elektrowni we Włocławku. To największy sztuczny akwen w Polsce, który rozciąga się od Płocka do Włocławka.

Lodołamacze są tam wprowadzane do akcji, kiedy pokrywa lodowa zagraża swobodnemu przepływowi wody – np. w sytuacji, gdy dochodzi do piętrzenia się spływającego lodu lub śryżu i powstawania zatorów, grożących wylaniem wzbierającej rzeki. RZGW w Warszawie zarządza obszarem o powierzchni ponad 111 tys. km kw, czyli mniej więcej 1/3 powierzchni Polski. Obejmuje on dorzecze Wisły – region wodny Środkowej Wisły i regiony wodne rzek Jarft, Świeżej, Łyny, Węgorapy i Niemna, a także Wielkie Jeziora Mazurskie.

Do głównych zadań RZGW w Warszawie, który jest państwową jednostką budżetową, należy m.in. utrzymywanie wód i urządzeń wodnych, w tym nadzór nad budowlami hydrotechnicznymi, prace regulacyjne i roboty pogłębiarskie oraz ochrona przeciwpowodziowa.

PAP

drukuj