fot. PAP

Litwa wyda w tym roku prawie 4,5 mln euro na zakup systemu Grom

Litwa zakupi kilkadziesiąt polskich przeciwlotniczych zestawów rakietowych Grom – postanowił na środowym posiedzeniu litewski rząd. W tym roku na ten cel z budżetu państwa zostanie przeznaczonych 15 mln litów (prawie 4,5 mln euro).

– Możemy mówić o kilkudziesięciu zestawach, a zakupu dokonamy bezpośrednio u producenta – powiedział po posiedzeniu rządu minister obrony kraju Juozas Olekas.

Również w przyszłym roku Litwa zamierza przeznaczyć około 15 mln litów na zakup polskiego systemu Grom.

Litwa chce nabyć przenośne zestawy rakietowe Grom jako uzupełnienie naziemnego segmentu swej obrony powietrznej, dysponującego już dwoma innymi lekkimi systemami rakietowymi – amerykańskimi przenośnymi Stingerami i cięższymi od nich szwedzkimi RBS 70.

System Grom jest polskim rozwinięciem radzieckiego systemu Strzała-2. Na uzbrojenie Wojska Polskiego wszedł w 1995 roku, eksportowano go również do Gruzji i Indonezji.

Agencja BNS podkreśla, że polski system funkcjonuje zgodnie z zasadą „odpal i zapomnij” i nie wymaga żadnego dodatkowego sprzętu. Grom może niszczyć cele w odległości od 500 metrów do 5,5 kilometra, na wysokości od 10 metrów do 3,5 kilometra.

Litwa zwiększa wydatki na obronność w reakcji na rosyjską agresję na Ukrainie.

PAP

drukuj