Litwa: Wilno rozpoczęło obchody 100. rocznicy niepodległości kraju

Wilno rozpoczęło w piątek obchody 100. rocznicy niepodległości Litwy, które potrwają do 19 lutego. Kulminacja uroczystości nastąpi 16 lutego w rocznicę podpisania aktu ogłaszającego niepodległość kraju w 1918 roku.

Od piątku wileńska Starówka przeniosła się w czasie do roku 1918. Wiele ulic, hoteli, restauracji i innych miejsc publicznych przybrało wizerunek z początku XX wieku, zmieniając szyldy i reklamy. W kawiarniach i barach przez najbliższe dziesięć dni będzie dominowała muzyka dawnych lat, a restauracje zaproponują dania charakterystyczne dla tamtego okresu.

Turyści mogą skorzystać z wydanego specjalnie z okazji stulecia przewodnika po szlaku historycznym i z jego pomocą samodzielnie zwiedzać miejsca związane z wydarzeniami z okresu odzyskiwania niepodległości.

Kolorami litewskiej flagi – żółtym, zielonym i czerwonym, symbolizującymi słońce, zieleń i krew – oświetlone zostały wileńskie mosty, a także niektóre budynki.

„Wilno było i jest miastem otwartym, dlatego chcemy wciągnąć jak najwięcej mieszkańców i gości stolicy w obchody” – powiedział mer Wilna Remigijus Szimaszius.

„Luty nie jest najlepszym miesiącem do świętowania ze względu na pogodę, dlatego stworzyliśmy w mieście ciepłą atmosferę” – dodał.

Za tydzień – 16 lutego – w dniu obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości decyzją władz Wilna transport publiczny będzie bezpłatny. Obchody rozpoczną się młodzieżowym pochodem „Szlakiem państwa litewskiego”. W południe prezydent Dalia Grybauskaite wygłosi przemówienie, a o godzinie 12.30 – w godzinę podpisania aktu niepodległości – zadzwonią wszystkie dzwony w kościołach Litwy. O godz. 13.00 w Katedrze Wileńskiej zostanie odprawiona Msza święta. W tym samym czasie na placu Ratuszowym z inicjatywy litewskich Polaków zostanie wykonany polonez na 100 par.

Obchody stulecia w dniu 16 lutego zwieńczą koncerty w Narodowym Teatrze Opery i Baletu z udziałem zaproszonych gości i na placu Katedralnym dla wszystkich chętnych. Wieczorem tego dnia na głównej ulicy Wilna, alei Giedymina, od Sejmu do placu Katedralnego zapłonie 100 świątecznych ognisk symbolizujących sto lat niepodległości Litwy.

Udział w uroczystościach państwowych w dniu setnej rocznicy podpisania Aktu Niepodległości zapowiedzieli prezydenci Polski Andrzej Duda, Niemiec Frank-Walter Steinmeier, Łotwy Raimonds Vejonis, Estonii Kersti Kaljulaid, Islandii Gudni Johannesson, Ukrainy Petro Poroszenko, Gruzji Giorgi Margwelaszwili, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Udział w uroczystościach zapowiedzieli również przedstawiciele rodów królewskich ze Szwecji i Danii.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl