fot. PAP/EPA

Życzenia przywódców Litwy z okazji Święta Niepodległości w Polsce

Polska jest najbliższym partnerem Litwy w UE i NATO – podkreślił prezydent Litwy Gitanas Nauseda, składając w poniedziałek życzenia z okazji polskiego Święta Niepodległości. Premier Saulius Skvernelis podkreślił znaczenie aktywnej współpracy obu krajów.

„Cieszę się, że Polska jest nie tylko naszym sąsiadem, ale też jednym z najbliższych, najważniejszych partnerów i sojuszników w Unii Europejskiej i NATO” – napisał Gitanas Nauseda w liście gratulacyjnym do prezydenta Andrzeja Dudy.

Szef litewskiego państwa zaznaczył, że prowadzony dialog „w oparciu o wspólne interesy i wspólne wartości” pozwala na pokonanie wyzwań dotyczących bezpieczeństwa w regionie oraz „zapewnienie wolności, bezpieczeństwa i dobrobytu dla wszystkich Europejczyków”.

Gitanas Nauseda zaznaczył, że Litwa docenia wkład Polski w zapewnianie i wzmacnianie bezpieczeństwa w naszym regionie; przypomniał, że polscy żołnierze uczestniczą w organizowanych na Litwie ćwiczeniach oraz, że Polska już osiem razy wzięła udział w NATO-wskiej misji Baltic Air Policing.

Przypominając, że w tym roku przypada 450. rocznica zawarcia Unii Lubelskiej, 25. rocznica podpisania traktatu polsko-litewskiego, 10. rocznica Partnerstwa Wschodniego, Gitanas Nauseda wskazał, że „współdziałając, Litwa i Polska wspierają też inne państwa w ich drodze integracji europejskiej”.

Prezydent zaznaczył, że „Litwinów i Polaków łączy nie tylko wspólna historia, ale też szczera przyjaźń, współpraca w wielu dziedzinach”. Gitanas Nauseda życzył „wzmacniania wzajemnego dialogu w dziedzinie kultury, nauki, oświaty, przedsiębiorczości i innowacyjności”, a wszystkim Polakom – „sukcesów, szczęścia i pomyślności”.

Premier Saulius Skvernelis, składając życzenia Polsce w okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości, wyraził radość ze współpracy rządów obu krajów w sferze politycznej, gospodarczej i kulturalnej. I zapewnił, że „Litwa jest gotowa na dalszy rozwój wzajemnych relacji”.

Zaznaczył, że „wspólnym zadaniem Litwy i Polski jest dążenie do budowania silnej i zjednoczonej Unii Europejskiej, która więcej inwestowałaby we wzmacnianie stosunków transatlantyckich”.

Wspominając o rocznicach, które obchodzą w tym roku oba kraje, Saulius Skvernelis wyraził przekonanie, że „wspólne zwycięstwa w przeszłości i wyzwania przyszłości zainspirują nas do kontynuacji ścisłego dialogu dotyczącego wszystkich istotnych kwestii i do pomyślnego współdziałania w realizacji nowych inicjatyw”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl