PAP/EPA

Gitanas Nauseda po raz drugi prezydentem Litwy

Gitanas Nauseda wygrywa wybory prezydenckie na Litwie. To będzie jego druga kadencja. Frekwencja przekroczyła 50 procent.

 

Gitanas Nauseda od początku był bezspornym faworytem. Według wyników podanych przez Główną Komisję Wyborczą zdobył około 75 procent poparcia, z kolei Ingrida Szimonyte około 25 procent.

Gitanas Nauseda dziękował wyborcom za wsparcie.

Myślę, że daje mi ono możliwość kontynuowania pracy, jaką rozpocząłem pięć lat temu. Moimi najważniejszymi priorytetami były: wsparcie Ukrainy, wzmocnienie bezpieczeństwa Litwy, aktywna polityka zagraniczna i aktywne uczestnictwo w różnych formatach Unii Europejskiej – powiedział Gitanas Nauseda, prezydent-elekt Litwy.

Priorytetem na nową kadencję ma być bezpieczeństwo. Gitanas Nauseda deklarował zwiększenie wydatków na obronność. Stwierdził, że Litwa powinna wydawać co najmniej 3,5 procent PKB na ten cel. Zapowiedział też powrót do powszechnego poboru do wojska. Nawiązał do relacji z Polską, które zacieśniały się w ostatnich latach.

Nasi główni sojusznicy pozostają bez zmian. Są to: USA, Niemcy, Polska i nasi bałtyccy sąsiedzi – podkreślił Gitanas Nauseda, prezydent-elekt Litwy.

Kadencja prezydenta na Litwie trwa pięć lat.

TV Trwam News

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl