PAP/EPA

Gruzja: parlament przystąpił do procedury odrzucenia weta prezydent w sprawie ustawy o zagranicznych agentach

Parlament Gruzji rozpoczął procedurę odrzucenia weta nałożonego przez prezydent Salome Zurabiszwili na budzącą kontrowersje ustawę o tzw. zagranicznych agentach – informuje serwis Apsgny.ge.

Weto głowy państwa negatywnie rozpatrzyła dziś komisja prawna parlamentu. Dyskusjom nad wetem towarzyszyły ostre wymiany zdań między opozycją a rządzącym Gruzińskim Marzeniem.

Po zatwierdzeniu przez komisję odrzucenia prezydenckiego weta, głosowanie w tej sprawie odbędzie się w parlamencie we wtorek.

Prezydent Salome Zurabiszwili podkreśliła, odsyłając zawetowaną ustawę do parlamentu, że jest ona niekonstytucyjna, jej udoskonalenie nie jest możliwe i zaproponowała, by ustawa obowiązywała tylko przez jeden dzień od czasu jej wejścia w życie. Gruzińskie Marzenie ma wystarczającą liczbę głosów, by odrzucić prezydenckie weto.

W niedzielę, gdy w Gruzji obchodzono Dzień Niepodległości, prezydent przedstawiła Gruzińską kartę, w której zaproponowała partiom podpisanie dokumentu przewidującego m.in. unieważnienie budzącej kontrowersje ustawy po jesiennych wyborach parlamentarnych.

Portal Echo Kawkaza przypomina, że zagraniczni partnerzy Gruzji apelują do parlamentu o nieodrzucanie weta prezydent Salome Zurabiszwili i rezygnację z ustawy. Wezwał do tego też gruziński rzecznik praw obywatelskich, Lewan Ioseliani.

Od kwietnia przeciwko projektowi forsowanemu przez ugrupowanie rządzące w Gruzji odbywają się masowe protesty.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl