fot. PAP/Piotr Nowak

Litwa: Szef MSZ na inauguracji roku szkolnego w polskiej szkole

Minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius uczestniczył w poniedziałek w inauguracji roku szkolnego w wileńskim gimnazjum im. Szymona Konarskiego, w którym wykłada się w języku polskim.

Szkoła ta w ubiegłym tygodniu, po kilkuletnich staraniach, uzyskała status gimnazjum, czyli pozwolenie na realizację programu kształcenia średniego i stała się siódmą placówką w Wilnie z polskim językiem nauczania, gdzie można zdobyć maturę.

Nigdy dotąd nie byłem w tej szkole” – powiedział dziennikarzom minister Linkeviczius.

Zaznaczył, że kibicował jej w drodze do uzyskania statusu gimnazjum.

Przyszedłem pozdrowić społeczność szkolną i się z nią zapoznać” – dodał.

Poinformował, że udaje się „pojutrze ponownie do Warszawy”, gdzie weźmie udział w spotkaniu w ambasadorami Polski.

Będzie to doskonała okazja spotkania się z polskimi dyplomatami i porozmawiania o wyzwaniach, które nas łączą” – dodał Linas Linkeviczius.

Minister przypomniał o doskonałych w ostatnim okrasie stosunkach polsko-litewskich, które przekładają się na rozstrzyganie niektórych problemów, m.in. związanych z oświatą polską na Litwie.

Za zgodą litewskiego ministerstwa oświaty i nauki pierwszoklasiści szkół polskich na Litwie w tym roku szkolnym rozpoczną naukę języka ojczystego z zaadaptowanych podręczników sprowadzonych z Polski. Dotychczas władze Litwy nie wyrażały na to zgody.

W ocenie Józefa Kwiatkowskiego, przewodniczącego Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”, „to bardzo ważna decyzja”. Jego zdaniem „nauka z polskich podręczników i korzystanie z ćwiczeniówek podniesie poziom nauczania języka ojczystego” w polskich szkołach na Litwie.

Jest też zapowiedź władz oświatowych Litwy, że w następnych latach zostaną zaadaptowane polskie podręczniki do języka polskiego dla klasy drugiej i trzeciej.

Wiceminister litewskiego resortu oświaty, nauki i sportu Jolanta Urbanowicz poinformowała, że trwają prace nad zmianą statusu egzaminu maturalnego z języka polskiego w szkołach polskich, przekształcenia go w obowiązkowy, którego wyniki liczyłyby się przy rekrutacji na litewskie uczelnie.

W 1998 roku egzamin maturalny z polskiego został na Litwie zdegradowany do statusu nieobowiązkowego egzaminu szkolnego, co wpłynęło na pogorszenie poziomu nauczania języka ojczystego w szkołach polskich w tym kraju.

Na Litwie działa ponad 70 szkół z polskim językiem nauczania, do których uczęszcza około 12 tys. uczniów. W pierwszej klasie naukę w tym roku rozpoczęło blisko 1100 polskich dzieci. Wszyscy pierwszacy z polskich szkół, wzorem lat poprzednich, otrzymali plecaki w pełnym wyposażeniem kupione przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie z funduszy Senatu RP. W październiku pierwszoklasiści otrzymają też jednorazowe stypendia w wysokości 500 zł.

PAP/RIRM

drukuj