Litwa: rząd przyjął rezolucję ws. oświaty mniejszości narodowych

Litewski parlament przyjął rezolucję w sprawie oświaty mniejszości narodowych, w tym Polaków. Zgodnie z nią, Litwa zobowiązuje się zapewnić mniejszościom warunki do nauki w szkołach, w których będą pielęgnować swój język, kulturę i tradycję.

Rezolucja powstała – jak napisano – „w reakcji na publiczne wypowiedzi dotyczące szkół mniejszości narodowych, wywołujące antagonizmy w społeczeństwie”.

Dr Bogusław Rogalski, ekspert ds. Polaków na Litwie, mówi, że rezolucja jest jedynie próbą zmylenia nowego rządu w Polsce w sprawie wzajemnych relacji.

– Gdyby strona litewska rzeczywiście chciała rozwiązać problemy związane z dyskryminowaniem Polaków na Litwie, a zwłaszcza z dyskryminowaniem polskiej oświaty na Litwie, to zniosłaby lub znowelizowała ustawę z 2011 roku, a tego nie robi. W tej ustawie wprowadzono wielkie szkody, m.in. likwidując egzamin maturalny z języka polskiego w polskich szkołach, z polskim językiem nauczania, wprowadzając przymusowe nauczanie niektórych przedmiotów tylko i wyłącznie w języku litewskim, czyli państwowym. W ten sposób wyklucza się nauczanie niektórych przedmiotów w języku polskim. Na podstawie tej ustawy nie doprowadza się do akredytowania niektórych polskich szkół, które tracą status szkół średnich, tym samym stają się zwykłymi szkołami podstawowymi – podkreśla dr Bogusław Rogalski.

W ubiegłym tygodniu były szef litewskiego Departamentu Bezpieczeństwa Państwa Gediminas Grina powiedział, że szkoły mniejszości narodowych w kraju są „edukacyjnymi gettami”, dlatego w ogóle nie powinny istnieć.

RIRM

drukuj