Postępowanie ws. prezydenta Gdańska zostanie umorzone?

Prokuratura chce warunkowego umorzenia postępowania ws. prezydenta Gdańska z Platformy Obywatelskiej. Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu skierowała do Sądu Rejonowego w Gdańsku wniosek w tej sprawie.

W marcu Paweł A. usłyszał zarzuty podawania nieprawdziwych informacji w oświadczeniach majątkowych. Prokurator Hanna Grzeszczyk poinformowała, że z wnioskiem o warunkowe umorzenie zwrócił się do prokuratury Paweł A.

Prokuratura skierowała wniosek o warunkowe umorzenie postępowania na okres dwóch lat próby od uprawomocnienia się orzeczenia. Chce także zasądzenia od Pawła A. świadczenia pieniężnego w wysokości 40 tys. zł.

Według prokuratury przestępstwo, którego dopuścił się Paweł A. wynikało z jego uchybień formalnych. Jednak nikomu nie została wyrządzona żadna szkoda.

Dziwi to postanowienie prokuratury i stawia wiele znaków zapytania – mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Jaworski z Pomorza.

– Z tej lakonicznej informacji prokuratury wynika, że sprawa dotyczy tylko i wyłącznie zapomnienia, roztargnienia, niedopełnienia swoich obowiązków. Ale prokuratura nic nie mówi na temat, który jest najbardziej zagadkowy: skąd taki olbrzymi majątek został zgromadzony? Myślę, że to jest podstawowe pytanie, które miała rozstrzygnąć prokuratura, i na które opinia publiczna powinna dostać odpowiedź. Rozumiem, że możemy zapomnieć o tym, że posiadamy jakieś małowartościowe przedmioty, ale myślę, że jeżeli chodzi o liczbę mieszkań, to raczej jesteśmy w stanie takie rzeczy pamiętać – podkreśla poseł Andrzej Jaworski.

Prezydent Gdańska nie przyznał się do winy, ale nie zakwestionował ustaleń prokuratury. Prokuratura badała tylko część oświadczeń; te złożone od 2007 do 2009 roku się przedawniły.

RIRM

drukuj