Litwa: na Rossie rozpoczęła się kwesta na rzecz odnowy cmentarza

Na cmentarzu na Rossie w Wilnie w sobotę ruszyła czterodniowa kwesta na rzecz odbudowy tej najstarszej wileńskiej nekropolii. Kwestują młodzi Polacy studiujący medycynę na Litwie i w Polsce, członkowie Polskiego Stowarzyszenia Medycznego na Litwie (PSML).

„W ten długi weekend Rossę odwiedzi wielu gości z Polski. Korzystając z tego, chcemy zebrać pieniądze na odbudowę jednego z pomników lekarzy pochowanych na tym cmentarzu” – powiedział PAP Dariusz Żybort, wiceprzewodniczący PSML, członek Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą.

Kwesty na Rossie w ciągu roku odbywają się kilkakrotnie w czasie długich weekendów. Pieniądze zbierają wówczas harcerze, członkowie PSML, uczniowie wileńskiej szkoły im. Szymona Konarskiego.

Podczas ostatniej kwesty, która się odbyła w czerwcu, zebrano 2,3 tys. euro. Za te środki obecnie odnawiany jest pomnik doktora Kazimierza Sylwanowicza. Ogółem za zebrane pieniądze na Rossie w ciągu ostatnich lat odnowiono ponad 10 pomników.

„Polacy są przychylni wobec naszych akcji i są hojni, bo widzą, w jakim stanie jest ta nekropolia – piękna, ale popadająca w ruinę” – mówi Dariusz Żybort.

Z jego inicjatywy od trzech lat pieniądze na Rossę są zbierane także na cmentarzach Wileńszczyzny na początku listopada.

Dariusz Żybort w odnowę Rossy zaangażował również polskie środowiska lekarskie. Tego lata Warszawska Izba Lekarska odnowiła pomnik doktora Feliksa Rynkiewicza, a Stowarzyszenie Lekarzy Polskich w Chicago – pomnik profesora Stanisława Czubińskiego.

Założony w 1801 roku cmentarz na Rossie jest jedną z czterech polskich nekropolii narodowych. Rossa – położona na wzgórzach i porośnięta starodrzewem – jest najstarszym i najcenniejszym wileńskim cmentarzem. Stanowi ogromną wartość historyczną – jako miejsce pochówku wielu znanych osób, a także artystyczną – ze względu na cenne obiekty sztuki i architektury.

W pobliżu bramy głównej znajduje się cmentarz wojskowy z mauzoleum Matki i Serca Syna – serca marszałka Józefa Piłsudskiego i jego matki Marii z Billewiczów. W kwaterze wojskowej spoczywają żołnierze polscy polegli w latach 1919-1920, we wrześniu 1939 r. oraz żołnierze AK polegli podczas akcji „Ostra Brama” w lipcu 1944 r.

Zarząd cmentarza znajduje się w gestii samorządu miasta Wilna, ale o Rossę od lat troszczy się głównie Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą, polskie organizacje społeczne i uczniowie szkół polskich.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl