fot. twitter.com

Litwa: Konkurs polskiej poezji patriotycznej zainaugurował obchody 11 listopada

Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Patriotycznej „Wszystko, co Polskę stanowi”, zorganizowany wśród uczniów rejonu trockiego, zainaugurował na Litwie w środę obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Celem konkursu jest krzewienie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych i przybliżenie polskich dążeń do wolności poprzez utwory poetyckie – powiedziała Renata Krasowska, współorganizatorka przedsięwzięcia, nauczycielka Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu oraz prezes lokalnego koła Związku Polaków na Litwie (ZPL).

W konkursie wzięło udział blisko 60 uczniów szkół polskich znajdujących się w rejonie trockim, którzy wystąpili w sześciu kategoriach wiekowych obejmujących klasy 1-12. W każdej kategorii przyznano trzy pierwsze miejsca i jedno wyróżnienie.

Była to pierwsza edycja tego przedsięwzięcia. Zakłada się, że konkurs stanie się imprezą cykliczną z udziałem wszystkich szkół polskich na Litwie.

„To jest bardzo cenne doświadczenie dla dzieci i dla nas, nauczycieli” – ocenia inicjatywę zorganizowania konkursu Magdalena Klepka, nauczycielka Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach.

Wskazuje, że konkurs daje możliwość zgłębienia wiedzy z zakresu literatury polskiej, ale też „możliwość zaprezentowania swoich zdolności recytatorskich i interpretatorskich”.

Magdalena Klepka wyróżnia też element wychowawczy konkursu.

„Po to istnieje tutaj (na Litwie) polska szkoła, by oprócz języka ojczystego dawać dzieciom to, co jest najcenniejsze, czyli wartości historyczne, kulturowe” – podkreśla.

Zdobywcy pierwszego miejsca w sześciu kategoriach wiekowych – Elżbieta Sienkaniec, Paulina Naumowicz, Miłana Razmadze, Karolina Kaszetaite, Daniel Szepet i Anna Makutonowicz – w niedzielę z konkursowymi wystąpieniami wezmą udział w akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości, która się odbędzie w Trokach. Akademię, której współorganizatorem jest Trocki Oddział Rejonowy ZPL, poprzedzą złożenie kwiatów w kwaterze wojennej w Trokach, msza święta oraz przemarsz ulicami miasta w asyście Podlaskiej Husarii.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości – koncerty, akademie, wystawy – odbędą się też w innych miejscowościach Wileńszczyzny. Centralne uroczystości, 11 listopada, tradycyjnie odbędą się w Wilnie w mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego na Rossie. Wezmą w nich udział przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej i polskich organizacji działających na Litwie.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl