fot. flickr.com

Litwa: druga tura wyborów parlamentarnych

Dziś na Litwie odbędzie druga tura wyborów parlamentarnych. W okręgach jednomandatowych 136. kandydatów ubiega się o 68 nieobsadzonych w I turze mandatów.

Wśród kandydujących są m.in. członkowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Związek Chrześcijańskich Rodzin, która w pierwszej turze zdobyła blisko 6 proc. poparcia i uzyskała siedem mandatów.

Dr Bogusław Rogalski, politolog i doradca AWPL ZChR, podkreśla, że wybory są bardzo ważne z punktu widzenia polskiej mniejszości narodowej na Litwie.

– Wszystko wskazuje na to, że całe wybory wygrają litewscy konserwatyści. Nie jest to dobra wiadomość dla Polaków zamieszkujących Wileńszczyznę, ponieważ ta partia, odkąd powstała, robi wszystko, aby ograniczać prawa polskiej mniejszości na Wileńszczyźnie i aby polska mniejszość na Wileńszczyźnie nie była w pełni reprezentowana w gremiach politycznych. Jestem przekonany, że te wybory sprawią, że polska partia AWPL ZChR umocni swoją pozycję, zarówno w Seimasie, jak i na litewskiej scenie politycznej, bo te wybory potwierdziły już to, że Polacy są bardzo dobrze zorganizowani, że potrafią walczyć o swoje prawa pomimo lat doświadczanej dyskryminacji – mówi dr Bogusław Rogalski.

Wybory parlamentarne na Litwie odbywają się według ordynacji większościowo-proporcjonalnej. Posłowie do Sejmu Republiki Litewskiej są wybierani z list partyjnych już w pierwszej turze, a w okręgach jednomandatowych w dwóch turach.

W pierwszej turze wyborów, która odbyła się 9. października, najwięcej mandatów uzyskała opozycyjna partia Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci. Drugie miejsce wywalczył Litewski Związek Rolników i Zielonych, a trzecie Litewska Partia Socjaldemokratyczna.

RIRM

drukuj