fot. l24.lt

Litwa: Europoseł Waldemar Tomaszewski został prezesem ZPL

Waldemar Tomaszewski – litewski europoseł, przewodniczący organizacji politycznej Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin, będzie też przewodniczył największej polskiej organizacji społecznej Związkowi Polaków na Litwie (ZPL).

Takiego wyboru dokonał odbywający się w sobotę w Wilnie 16. Zjazd ZPL. Według Tomaszewskiego, jednym z podstawowych zadań organizacji na najbliższe lata będzie „wzmocnienie jedności Polaków i Związku Polaków na Litwie”.

„Związek Polaków wraca do swoich źródeł. (…) Hasłem Związku jest wszechstronność w dyskusji, ale jedność w działaniu” – oświadczył w rozmowie z dziennikarzami nowy prezes ZPL.

Decyzję o startowaniu w wyborach na prezesa organizacji społecznej Tomaszewski podjął, gdyż – jak zaznaczył – „powstały jakieś dyskusje niepotrzebne, co osłabia polską społeczność (…) i widoczne jest to na przykładzie miasta Wilna”.

Podczas Zjazdu przypomniano m.in., że w 2019 roku członek zarządu wileńskiego oddziału ZPL Rajmund Klonowski uczestniczył w bezpośrednich wyborach mera Wilna, podczas gdy kandydatem ZPL w tych wyborach była wiceprzewodnicząca tegoż oddziału Edita Tamasziunaite.

W wyborach mera Wilna Klonowski uzyskał około 1000 głosów, Tamasziunaite – ponad 20 tys., ale jak zaznacza Tomaszewski „to osłabiło naszą pozycję w mieście”.

„Będziemy pracowali i z pomocą Bożą na pewno za trzy lata będziemy silniejsi” – zapewniał prezes.

Przed trzema laty wobec kierownictwa ZPL zostało wysunięte oskarżenie o możliwe nieprawidłowości przy wykorzystaniu i rozliczaniu przez organizację dotacji otrzymanych z Polski.

„Sprawa jest w (polskim – PAP) sądzie” – poinformował Tomaszewski.

Jego zdaniem „problem jest rozdmuchany”.

„Czekamy na decyzję sądu i wówczas będziemy dyskutowali” – powiedział.

ZPL założony w 1990 roku jest najliczniejszą polską organizacją na Litwie, która w 13 oddziałach zrzesza około 10 tys. osób. Polaków na Litwie jest około 160 tys.

PAP

drukuj