Listy PiS do PE w okręgu małopolsko-świętokrzyskim zarejestrowane

PiS zarejestrowało w piątek listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego w Warszawie i na Mazowszu; po południu zrobiło to też w okręgu obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie – poinformowali politycy PiS. 

PiS pod listami warszawską i mazowiecką zebrało łącznie 65 tysięcy podpisów. Pod listą w okręgu nr 10 partia zebrała ponad 50 tys. podpisów.

Cieszę się, że spotkaliśmy się z niezwykłą życzliwością ze strony mieszkańców Małopolski i świętokrzyskiego. Te regiony są jednymi z naszych mateczników – mówił dziennikarzom na piątkowym briefingu prasowym w Krakowie lider listy w okręgu Ryszard Legutko.

Jak dodał, partia jest „wyraźnie na fali wznoszącej”.

Nasza reprezentacja kandydatów jest mocna, merytoryczna, mamy dobry kontakt z wyborcami. Jesteśmy pewni, że odniesiemy sukces, a to jest też dobrym sygnałem przed zbliżającymi się kolejnymi wyborami – powiedział europoseł.

Zaznaczył, że kandydatów PiS do PE interesuje polityka europejska i obecność w instytucjach europejskich. „Tam będziemy reprezentować Polskę kompetentnie, skutecznie” – zapowiedział.

Z drugiego miejsca na małopolsko-świętokrzyskiej liście startuje poseł i szef sztabu PiS w eurowyborach Andrzej Duda, a z trzeciego – poseł z Krakowa Ryszard Terlecki. Na kolejnych miejscach są m.in. senator Beata Gosiewska, przewodniczący Prawicy Rzeczypospolitej Marka Jurka w Małopolsce Leszek Murzyn czy senator Bogdan Pęk.

W Warszawie rzecznik warszawskiego PiS i stołeczny radny Jarosław Krajewski mówił dziennikarzom : „Dziękujemy wszystkim, którzy wyrazili poparcie dla naszych kandydatów i wszystkim osobom, które włączyły się w akcję zbierania podpisów. Efektem jest zebranie największej liczby podpisów w tych okręgach ze wszystkich partii politycznych”.

Liderem warszawskiej listy jest prof. Zdzisław Krasnodębski. „Dwójka” przypadła byłej posłance i eurodeputowanej Hannie Foltyn-Kubickiej. Trzecie miejsce otrzymał Jarosław Krajewski. Czwarta jest b. europoseł Ewa Tomaszewska. Z piątką wystartuje lider Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek. Z przedostatniego miejsca startuje poseł Artur Górski.

Mazowiecką listę PiS otwiera poseł Wojciech Jasiński. Za nim są posłanka Małgorzata Gosiewska i b. posłanka Teresa Wargocka. „Czwórka” przypadła posłowi Zbigniewowi Kuźmiukowi, a „piątka” b. posłowi Marianowi Piłce (obecnie polityk Prawicy RP).

W każdym okręgu rejestracja kandydatów musi być poparta 10 tys. podpisów wyborców. Jeżeli dany komitet zarejestruje listy w 7 okręgach, w pozostałych nie musi już zbierać podpisów.

15 kwietnia o północy upłynie termin zgłaszania list kandydatów na europosłów. 25 maja Polacy będą wybierać 51 posłów do PE; kandydaci będą się ubiegać o mandat w 13 okręgach wyborczych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl