W listopadzie na uczelniach ruszą zajęcia w ramach Legii Akademickiej

Już od listopada na uczelniach ruszą zajęcia teoretyczne w ramach Legii Akademickiej. To pilotażowy program ochotniczego szkolenia wojskowego dla studentów. Przystąpiły do niego 52 uczelnie.

Szkolenie składa się z dwóch modułów – teoretycznego i poligonowego. Pierwszy będzie odbywać się w murach uczelni wyższych, a drugi, poligonowy – w jednostkach.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zwraca uwagę, że ta idea wywodzi się z czasów, kiedy to Polacy chwycili za broń, żeby odzyskać niepodległość. Chodzi o formację, która powstała 11 listopada 1918 roku, a następnie została przeformowana w 36. Pułk Piechoty Legii Akademickiej.

– Odbudowujemy Legię Akademicką jako formację ochotniczą, skupiającą przede wszystkim młodzież studencką, która – w ramach decyzji ochotniczej – może przejść szkolenie wojskowe, uzyskać stopień żołnierza rezerwy, a następnie podoficera rezerwy w trybie szkolenia podczas najpierw dwóch trzydziestogodzinnych semestralnych cyklów wykładów, a następnie dwóch dwudziestojednodniowych szkoleń praktycznych – wyjaśnił minister Antoni Macierewicz.

Pierwsza grupa ochotników ma trafić na poligon jeszcze w tym roku. Za każde 22 dni szkolenia student otrzyma dietę w wysokości ok. 90 zł.

Koszt szkolenia w obecnym roku akademickim wyniesie ponad 200 mln zł, z czego ok. 1,5 mln pokryje resort nauki, a główną część – Ministerstwo Obrony Narodowej.

RIRM

drukuj