fot. pixabay.com

Likwidacja polskiego górnictwa. Trwają negocjacje między rządem a górnikami

Trwają negocjacje umowy społecznej między górnikami a rządem w sprawie likwidacji  górnictwa. W ciągu kliku tygodni formuła będzie wypracowana – zapowiedział wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.

We wrześniu minionego roku rząd porozumiał się ze stroną społeczną w sprawie harmonogramu likwidacji górnictwa w Polsce. Wtedy rozpoczęły się prace nad kształtem umowy społecznej ws. wsparcia likwidacji górnictwa. Wiele kwestii nadal pozostaje spornych.

– Jako strona rządowa uważamy, że propozycje związków zawodowych, np. w zakresie gwarancji zatrudnienia, są nie do zrealizowania w formie zapisów ustawowych – powiedział Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych.

Bezpieczeństwo pracowników sektora górniczego to podstawa. Chodzi m.in. o zapewnienie miejsc pracy czy emerytur. Są też propozycje strony społecznej, które wykraczają poza prawo pracy, np. pokrycie z budżetu państwa różnicy w wynagrodzeniach przy wyjściu z górnictwa i pracy u innego pracodawcy. Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń mówi, że niektóre z tych propozycji są nierealne. Jednak niedługo umowa ma być wypracowana.

– Potrzebujemy jeszcze co najmniej kilku tygodni, aby wypracować formułę, która będzie do zaakceptowania nie tylko przez rząd i stronę społeczną, ale także m.in. przez marszałka województwa śląskiego i te samorządy, które będą reprezentować wymiar lokalny porozumienia – mówił polityk.

Zgodnie z przyjętym we wrześniu porozumieniem ostatnia tona węgla ma wyjechać z polskich kopalń w 2049 roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl