fot. PAP

Likwidacja Karpackiego Oddziału Straży Granicznej

Rząd PO-PSL likwiduje Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu. O sprawie poinformował Piotr Stachańczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

Nowy oddział będzie miał siedzibę w Raciborzu. To decyzja polityczna, a nie merytoryczna – mówi senator ziemi nowosądeckiej Stanisław Kogut.

Uważam, że to kara dla społeczeństwa za to, że głosuje na PiS. Likwidowane jest wszystko na terenie Nowego Sącza. Chcą tam stworzyć po prostu zaścianek.  Zamierzam złożyć oświadczenie do pana premiera rządu RP, który mówił, że jest premierem wszystkich Polaków.  Zastanawiam się czy podobnego oświadczenia nie wysłać do Strasburga; napiszę jak w Polsce się przestrzega ekonomię. Wystąpimy jeszcze do komisarza UE – powiedział senator Stanisław Kogut. 

Senator dodał, że za pozostawieniem Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu przemawiają argumenty ekonomiczne. Na modernizację Komendy w Nowym Sączu wydano do tej pory kilkadziesiąt milionów złotych.

– W Nowym Sączu są bardzo nowoczesne kancelarie, budynki, baza logistyczna. Na miejscu jest prokuratura i sądy, a w Raciborzu trzeba będzie jeździć ponad 20 km do Gliwic, gdzie wyliczyliśmy, że w ciągu roku daje 4 mln. Jeżeli chodzi o migrantów to też były argumenty mimo to, że granica została przesunięta na wschód to były całe dostosowane urządzenia do tymczasowego przetrzymania migrantów – powiedział senator Stanisław Kogut.

„Bez skutecznie od dwóch lat domagamy się od ministra podania racjonalnych przesłanek tych zmian” – mówi poseł Anna Paluch.

Posłanka wyjaśnia, że Straż Graniczna prowadzi postępowania pod nadzorem sądu i prokuratury – dlatego też ze względów czysto logistycznych likwidacja oddziału w Nowym Sączu znacznie utrudni pracę Straży Granicznej.

– Komenda Straży Granicznej w Nowym Sączu ma zgodnie z przepisami właściwe dla siebie prokuraturę i sąd 2 km dalej – również w Nowym Sączu. Dla Komendy w Raciborzu, żeby realizować kontrolę operacyjną pod nadzorem prokuratury i sądu będą panowie jeździć około 50 km. z Raciborza do Gliwic, bo tam jest siedziba prokuratury i sądu, właściwego dla siedziby oddziału. Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu w 2011 roku złożył 80 wniosków o kontrolę operacyjną, a oddział w Raciborzu złożył tych wniosków 11. Jak tutaj mówić o intensywności zjawisk? Kompletnie nie zwracając uwagi na rzeczywiste wymogi, lokalizuje się komendę śląsko – małopolskiego oddziału właśnie w Raciborzu – powiedziała pos. Anna Paluch.

 

Wypowiedź senatora Stanisława Koguta

Audio MP3
Pobierz

 

Wypowiedź poseł Anny Paluch

Audio MP3
Pobierz

RIRM

drukuj