fot. https://twitter.com/Straz_Graniczna

SG ostatniej doby udaremniła 110 prób nielegalnego przekraczania granicy; zatrzymano 20 imigrantów

W czwartek funkcjonariusze Straży Granicznej odnotowali łącznie 130 prób nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej, z czego 110 zostało udaremnionych – poinformowała w piątek PAP rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. Dodała, że ostatniej doby zatrzymano 20 nielegalnych imigrantów.

Według informacji przekazanej przez rzeczniczkę SG ostatniej dobry pogranicznicy na granicy polsko-białoruskiej odnotowali łącznie 130 prób nielegalnego przekroczenia.

„Zatrzymaliśmy 20 nielegalnych imigrantów: 15 obywateli Iraku i 5 obywateli Syrii” – powiedziała ppor. Anna Michalska.

https://twitter.com/Straz_Graniczna/status/1433678117437157389

Przekazała przy tym, że ostatniej doby strażnicy graniczni udaremnili 110 prób przekroczenia granicy.

Dzień wcześniej strażnicy graniczni zatrzymali 17 nielegalnych imigrantów: 15 obywateli Iraku, obywatela Nigerii i obywatela Kamerunu. Wtedy pogranicznicy udaremnili 93 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

W całym sierpniu Straż Graniczna odnotowała 3,5 tysiąca prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski, z czego ponad 2,5 tys. prób zostało udaremnionych. Prawie 1000 cudzoziemców zostało zatrzymanych.

Straż Graniczna podkreśla, że rok temu w sierpniu nie było żadnej próby przekroczenia tej granicy.

Rzecznik Straży Granicznej poinformowała również, że nieopodal Usnarza Górnego (Podlaskie), po białoruskiej stronie granicy z Polską, cały czas koczuje grupa cudzoziemców.

„Te osoby regularnie dostają posiłki oraz papierosy” – podała ppor. Anna Michalska.

„Oprócz tego, że koncentrujemy się na ochronie granicy państwowej to wszystkie nasze patrole mają za zadanie weryfikowanie, czy osoby, które są w strefie włączonej w stan wyjątkowy, mogą tam przebywać” – przekazała, dodając, że funkcjonariusze Straży Granicznej będą uczestniczyli i w posterunkach mobilnych i posterunkach stałych.

W czwartek prezydent Andrzej Duda wydał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego. Rozporządzenie zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw i weszło w życie z dniem ogłoszenia. Pas obejmuje 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim).

O wprowadzenie stanu wyjątkowego okres 30 dni wnioskował rząd w związku z sytuacją na granicy z Białorusią. W Usnarzu Górnym k. Krynek (Podlaskie) od trzech tygodni koczuje grupa imigrantów, która chce dostać się do Polski. Zdaniem rządu, te i inne osoby są przywożone na granicę przez służby białoruskiego reżimu, a akcja ma charakter „wojny hybrydowej”.

https://twitter.com/MSWiA_GOV_PL/status/1433415680628600840

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl