fot. flickr.com

Lekarze w Grecji rozpoczęli trzydniowy strajk

Lekarze zatrudnieni w szpitalach państwowych w Grecji rozpoczęli trzydniowy strajk, protestując przeciwko redukcji zatrudnienia w sektorze publicznym. Na środę planowana jest kulminacja ogólnokrajowych protestów.

W państwowych szpitalach przyjmowane są tylko najpilniejsze przypadki.

W poniedziałek pięciodniowy strajk rozpoczęli w Grecji nauczyciele szkół średnich oraz szkolni ochroniarze; przez kilka godzin wykonywania obowiązków odmawiali też nauczyciele w szkołach podstawowych. Nauczyciele i ochroniarze protestują przeciw rządowym planom uszczuplenia sektora publicznego, zgodnie z którymi część nauczycieli musi być gotowa na przeniesienie do szkół w innej części kraju lub ewentualne zwolnienia. Projekt ten, zwany planem mobilności, dotyczy również strażników pilnujących szkół

W Grecji strajkują także wykładowcy akademiccy, pracownicy kas emerytalnych i kas chorych oraz pracownicy urzędów pośrednictwa pracy.

Kulminacja ogólnokrajowych protestów ma nastąpić w środę, gdy pracę na 48 godzin przerwą wszyscy zatrudnieni w sektorze budżetowym. Planowane są uliczne demonstracje. Oczekuje się, że strajk sparaliżuje funkcjonowanie m.in. szkół, szpitali i transportu publicznego.

 

PAP/RIRM

drukuj