W Łaszczówce odbyły się warsztaty dla młodzieży przeprowadzone m.in. przez WSKSiM

23 lutego 2018 roku w Łaszczówce miały miejsce warsztaty edukacyjne dla młodzieży pt. „Nowe widnokręgi – zrozumieć media” przeprowadzone przez wykładowców i szkoleniowców z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Radia Maryja i TV Trwam. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie szkół gminy Tomaszów Lubelski.

Pierwsza część wykładu teoretyczno-praktycznego dotyczyła języka obrazu oraz podstaw przekazu telewizyjnego. Uczniowie mogli się dowiedzieć wielu ciekawych informacji na temat tzw. green screena, grze świateł i dźwięku – w jaki sposób wpływają one na odbiór informacji. Wiele również zostało powiedziane na temat tego, w jaki sposób ustawienie kamery wpływa na odbiór osoby pokazanej w kadrze. Wspomniano również o montażu.

Druga część warsztatów dotyczyła dźwięku. Prezenter na samym początku opowiadał o tym, czym jest dźwięk, jaka jest jego historia oraz o granicach słuchu człowieka. Następnie wykładowca nagrał wypowiedzi kilku osób, po czym pokazał, w jaki sposób można je odpowiednio zmontować. Zaprezentowano również rożne sposoby modyfikacji dźwięków. Na koniec tej części mogliśmy zobaczyć, jak wygląda praca realizatora dźwięku w studio.

Ostatnia część dotyczyła prasy. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest informacja, opinia, perswazja oraz manipulacja. Podczas tej części uczestnicy poznali tajniki pisania tekstów prasowych, atrakcyjnych dla odbiorców.

Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży.

Paula Milniczuk, Damian Wawryszczuk/RIRM

drukuj