Gąsiennica brudnicy na
igłach sosny fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku

Lasy Państwowe w Gdańsku informują, by ratować sosnę

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku informuje, że w dniach od 20 maja do dnia 30 czerwca 2022 r. na terenie Nadleśnictw: Kaliska, Kościerzyna, Lipusz, Lubichowo będzie wykonany agrolotniczy zabieg ratowniczy przeciwko brudnicy mniszce (Lymantria monacha L.). Służby ochrony lasu stwierdziły, że zagrożonych jest ok. 15 tys. ha pomorskich lasów.

Na podstawie materiałów prognostycznych zebranych jesienią 2021 r. przez służby ochrony lasu stwierdzono duże zagrożenie dla drzewostanów sosnowych ze strony brudnicy mniszki. Oszacowano, że zagrożonych jest ok. 15 tys. ha pomorskich lasów.

Służby ochrony lasu od wczesnej wiosny monitorują zagrożony obszar. Na podstawie prowadzonych badań (liczenie ilości gąsienic motyla w koronach drzew) podejmą ostateczną decyzję co do wielkości powierzchni objętej zabiegiem ratowniczym.

Sosny ogołocone z igieł fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku

Zabieg będzie wykonany metodą lotniczą i obejmie wyłącznie obszary leśne. Wykonany zostanie w rygorach przepisów prawa polskiego oraz Unii Europejskiej. O zabiegu poinformowane zostaną wszystkie właściwe organy administracji rządowej oraz samorządowej.

Do wykonania zabiegu użyty zostanie środek ochrony roślin DIMILIN 480 SC zarejestrowany do użycia na terenie Unii Europejskiej oraz w Polsce, na mocy Decyzji MRiRW nr R-113/2018d z dnia 02.03.2018 roku [czytaj więcej] . Środek jest od lat powszechnie stosowany między innymi na terenach sadów, pieczarkarni oraz na terenach leśnych. Jest preparatem o działaniu żołądkowym – na roślinie działa powierzchniowo. Zastosowana dawka środka to 0,10 l na 1 ha lasu. Środek ten w dawce poniżej 0,375 l/ha jest nieszkodliwy dla pszczół, więc okres karencji w tym wypadku nie będzie wymagany.

Gąsiennice w lusterkach fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku

Brudnica mniszka jest jednym z najczęściej pojawiających się i najgroźniejszych dla polskich lasów szkodnikiem drzew (w stadium gąsienicy). Cechuje ją wysoka rozrodczość. W sprzyjających warunkach pojawia się masowo (gradacja). Jest typowym polifagiem, atakującym w pierwszej kolejności prawie wszystkie gatunki drzew iglastych (w szczególności świerki i sosny), a z braku bazy żerowej (gradacja) gąsienice atakują drzewa liściaste, krzewy, a nawet rośliny runa leśnego. Jedna gąsienica brudnicy mniszki, przez cały okres żerowania (maj/czerwiec), jest w stanie pożreć około 200 igieł sosnowych, lub nawet 1000 igieł świerkowych. Żer gąsienic pozbawia w ten sposób drzewa aparatu asymilacyjnego, czego następstwem jest ograniczenie fotosyntezy i oddychania, a w efekcie prowadzi do śmierci rośliny.

Największa gradacja tego szkodnika miała miejsce w Polsce w latach 1978-1984. W okresie kulminacyjnym jej rozwoju, w 1982 r. opryskiem objęto 2 303 000 ha lasów. Do wykonania zabiegów użyto wtedy 159 samolotów i 23 śmigłowce.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku

 

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl