Projekt ustawy w obronie polskiej ziemi leśnej i rolnej

Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski złoży w nowej kadencji Sejmu projekt ustawy w sprawie obrony polskiej ziemi leśnej i rolnej  – zapowiedział poseł Jan Szyszko, były minister środowiska.

Polityk przypomniał, że przygotowana przez rząd ustawa o lasach – mimo założeń – nie zabezpiecza państwowych lasów przed prywatyzacją.

Co więcej,  dopuszcza  możliwość sprzedaży lasów w celu realizacji inwestycji publicznych, np. w przypadku budowy dróg lub zrównoważonej polityki leśnej.

Choć Sejm przyjął poprawki Senatu do noweli, poseł Jan Szyszko liczy, że prezydent Andrzej Duda ją zawetuje.

– Jest to ustawa o parcelacji Polskich Lasów Państwowych. Dzieje się to wtedy, kiedy społeczeństwo domaga się referendum w sprawie przyszłości polskiej ziemi i Polskich Lasów Państwowych. Całe szczęście, że ta ustawa trafia w tej chwili do pana prezydenta. Całe szczęście, że jest pan prezydent, który przyjrzy się tej ustawie. Mam nadzieję, że ta ustawa nie ujrzy światła dziennego, czyli zostanie albo zawetowana, albo skierowana do Trybunału Konstytucyjnego – podkreślił prof. Jan Szyszko.

Prezydent Andrzej Duda przy okazji wyborów parlamentarnych chciał w referendum zapytać Polaków o to, czy są za utrzymaniem dotychczasowego funkcjonowania Lasów Państwowych.  Na początku września Senat nie wyraził zgody na zarządzenie referendum.

 

RIRM

drukuj