fot. flickr.com

Ł. Piebiak o raporcie „Praworządność w ruinie”: Raport służy do tego, żeby nikt, kto powinien wiedzieć o tym, co się dzieje w ważnym państwie europejskim, jakim jest Polska, nie mógł zasłaniać się niewiedzą i udawać zdziwionego

Raport służy do tego, żeby nikt, kto powinien wiedzieć o tym, co się dzieje w ważnym państwie europejskim, jakim jest Polska, nie mógł zasłaniać się niewiedzą i udawać zdziwionego. (…) Teraz już mamy pewność, po publikacji tego raportu, że jeżeli nie wiedzą, czy udają, że nie wiedzą, to tylko dlatego, że to jest wygodne z przyczyn nie merytorycznych, tylko politycznych – mówił sędzia Łukasz Piebiak, prezes Stowarzyszenia Prawnicy dla Polski, w sobotniej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Raport „Praworządność w ruinie: Polska pod rządami Koalicji 13 grudnia” o sytuacji w Polsce trafił do wiceprezydenta elekta USA, J. D. Vance’a. Raport został wystosowany przez Stowarzyszenie Prawnicy dla Polski. W dokumencie poruszono m.in. kwestie bezprawnego przejęcia mediów publicznych czy Prokuratury Krajowej, a także sprawę kwestionowania statusu niektórych sędziów i lekceważenie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.

Jak wskazał Łukasz Piebiak, celem przedstawienia raportu jest zapoznanie opinii publicznej (nieznającej języka polskiego) z sytuacją, która ma miejsce w Polsce. Dodał, że wśród obywateli innych krajów z pewnością jest jakaś wiedza na temat tego, co w Polsce się dzieje, jednak – jak zaznaczył – np. część rządzących innymi krajami udaje, że nie wie.

– Raport służy do tego, żeby nikt, kto powinien wiedzieć o tym, co się dzieje w ważnym państwie europejskim, jakim jest Polska, nie mógł zasłaniać się niewiedzą, nie mógł udawać zdziwionego. (…) Teraz już mamy pewność, po publikacji tego raportu, że jeżeli nie wiedzą czy udają, że nie wiedzą, to tylko dlatego, że to jest wygodne z przyczyn nie merytorycznych, tylko politycznych – ocenił sędzia.

Jak podkreślił prezes Stowarzyszenia Prawnicy dla Polski, w raporcie przedstawiono opis wybranych wątków bezprawnej działalności rządu, który od 13 grudnia 2023 roku rządzi w Polsce.

– Jest rozdział dotyczący przejęcia mediów, cenzury w mediach; usuwania czy próby usuwania niezawisłych sędziów niezależnych od rządu. Jest rozdział poświęcony pozbawieniu wolności posłów chronionych immunitetami. Wszyscy pamiętamy przecież sprawę (…) posłów Kamińskiego i Wąsika, a z drugiej połowy roku posła Marcina Romanowskiego. Jest też [opisana – red.] bulwersująca sprawa dotycząca ks. Olszewskiego i działań bezprawnie przejętej prokuratury oraz tortur, których się dopuszczono wobec osoby duchownej i urzędniczek Ministerstwa Sprawiedliwości. Są [opisane – red.] kwestie ataku na Trybunał Konstytucyjny; bezprawnego działania, jeżeli chodzi o polskich ambasadorów i pominięcia roli prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy – zwrócił uwagę gość „Aktualności dnia”.

Dodał, że Polska jest istotnym krajem, niezależnie od tego, kto będzie rządził w Stanach Zjednoczonych, czy np. w Niemczech bądź w innych państwach, które mają w Polsce swoje interesy.

– Jak piszemy we wprowadzeniu [raportu – red.], Polska jest krajem, który nie jest do końca ani Wschodem, ani Zachodem, jest takim pomostem. (…) Nie wyobrażamy sobie, żeby teraz prezydent Trump, będąc jeszcze bardziej doświadczonym politykiem niż cztery lata temu, nie zechciał nawiązać do swojego dorobku. Nie można myśleć o roli Polski, np. o przyspieszeniu projektu Trójmorza w sytuacji, w której tutaj mamy chaos i bezprawie – zaznaczył Łukasz Piebiak.

Jak wskazał sędzia, przyszły wiceprezydent USA, J. D. Vance, już wcześniej (jeszcze, gdy nie było wiadomo, że Donald Trump wygrał wybory) wypowiadał się na temat bezprawia, który dzieje się w Polsce.

– Jeżeli wtedy, będąc istotnym politykiem, interesował się Polską i pisał o bezprawnym wykonaniu rządu Donalda Tuska, to nie wyobrażam sobie, żeby to zainteresowanie przeminęło. Jest wręcz przeciwnie – zwrócił uwagę prezes Stowarzyszenia Prawnicy dla Polski.

Całą rozmowę z sędzią Łukaszem Piebiakiem w „Aktualnościach dnia” można wysłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj