fot. PAP/Łukasz Gągulski

Kursy i szkolenia to jedne z form wsparcia, jakie oferują Wojewódzkie Urzędy Pracy dla osób objętych m.in. grupowymi zwolnieniami

Kolejne firmy w Polsce ogłaszają zwolnienia grupowe pracowników. Jak wynika z medialnych doniesień, zwolnienia planowane są w ponad 90 zakładach. Szykuje je m.in.: Nokia, Levis, General Electric Power czy Neonet.

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej zapewnia, że monitoruje sytuację. Przyznaje jednocześnie, że zwolnień grupowych jest sporo i przypomina, że w tej sytuacji pracownikom przysługuje np. odprawa pieniężna.

Tomasz Pitucha, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie, mówi także o innych formach wsparcia realizowanych ze środków unijnych.

Wsparcie kierowane jest do osób, które tracą pracę nie ze swojej winy, ale w wyniku grupowych zwolnień. To są m.in.: szkolenia, kursy, działania informacyjno-edukacyjne w kierunku przekwalifikowania. Kolejnym projektem – realizowanym we wszystkich województwach w Polsce – jest program uczenia się przez całe życie na działania, które zarówno wśród pracowników z długoletnim stażem, jak i wśród dzieci i młodzieży będą wzmacniały postawę otwartości na zmianę na rynku pracy, dostosowywania się do zmieniających się okoliczności, łatwiejszego uczenia się, nowych umiejętności i kompetencji – wskazuje Tomasz Pitucha.

Obecnie Polska pozostaje krajem z jednym z najniższych poziomów bezrobocia w Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w lutym 2,9 proc. – tyle, ile w styczniu. Przeciętna stopa bezrobocia w krajach Unii Europejskiej wynosi 5,9 procent.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl