KUL: sympozjum nt. 25-lecia reaktywowania łacińskiej archidiecezji lwowskiej

Ćwierćwiecze reaktywowania łacińskiej archidiecezji lwowskiej było tematem wczorajszego sympozjum na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Podczas spotkania zainaugurowano powstanie Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego.  

Struktury Kościoła Katolickiego na Ukrainie zostały wznowione w 1991 roku przez Jana Pawła II. Archidiecezja lwowska – której przewodniczy ks. abp Mieczysław Mokrzycki – liczy obecnie około 250 tysięcy wiernych i 305 parafii oraz placówek duszpasterskich.

Ksiądz abp Mokrzycki wskazał, że mimo obecności w życiu kulturowym oraz w rozwoju życia duchowego społeczności Lwowa, kościół rzymskokatolicki jest wrogo traktowany przez lokalną władzę i grekokatolików.

– Szczególnie bolesnym jest to, że większość naszych świątyń bezprawnie przejął Kościół grekokatolicki, który w czasach prześladowań i represji komunistycznych tyle doświadczył życzliwości ze strony rzymokatolików. Kościoły są nam zabierane dzięki wsparciu władz. Dość często dochodziło do sytuacji skandalicznych i gorszących – przypomniał metropolita lwowski.

Prof. Mieczysław Ryba podkreślił, że porozumienie polsko-ukraińskie można budować jedynie na gruncie łacińskim.

– Jeśli chcemy znaleźć przestrzeń głębokiego porozumienia i głębokiego dialogu, to nie ma innego gruntu jak grunt łaciński, gdzie przestrzeń prawdy i dobra jest celem i jedynym odniesieniem, który transcenduje nas dyskutujących, nas spierających się – powiedział prof. Mieczysław Ryba.

Ukraina należy do strategicznych partnerów Polski, jednak – jak zaznaczył wojewoda lubelski prof. Przemysław Czarnek – należy kształtować symetrię we wzajemnych relacjach polsko-ukraińskich.

– Silna Ukraina jest w interesie Rzeczpospolitej, ale tylko wówczas, kiedy ta silna Ukraina jednocześnie, zwłaszcza na jej zachodniej części, jest Ukrainą, która szanuje Polskę, szanuje polskość, szanuje polską kulturę, polskie tradycje i przede wszystkim polską mniejszość – wskazał prof. Przemysław Czarnek.

W trakcie sympozjum powołano Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego, które będzie niezależnym stowarzyszeniem. Celem organizacji będzie zbadanie zjawiska kresów i upowszechnienie tej wiedzy w sensie historycznym i kulturowym.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl