Kukiz‘15 przedstawił założenia Narodowego Programu Rolnego

Posłowie Kukiz’15 przedstawili w Sejmie założenia Narodowego Programu Rolnego. Dokument został przygotowany we współpracy ze stroną społeczną i składa się z kilku części dotyczących m.in. praw i obowiązków rolników.

Program wskazuje także na priorytety w polityce rolnej państwa i zawiera gotowe projekty ustaw, które mają poprawić sytuację polskiego rolnictwa i gospodarzy.

Jedną z propozycji, która wchodzi w skład pakietu legislacyjnego proponowanego przez Kukiz’15, jest – procedowana już w Sejmie – nowela ustawy dotycząca uregulowania statusu Kół Gospodyń Wiejskich.

Koła Gospodyń Wiejskich dzisiaj w większości jednak nie rejestrują się, ponieważ nie mają żadnych możliwości, żeby aktywnie działać, aby prowadzić np. działalność gospodarczą i handlową – wskazała poseł Elżbieta Zielińska.

– Dlatego my poczyniliśmy zmiany i mamy nadzieję, że rząd weźmie pod uwagę nasze postulaty. Chcemy, aby Koła Gospodyń Wiejskich mogły funkcjonować nie tylko jako stowarzyszenia, ale także, żeby miały wszystkie elementy, które w tym momencie mają jako podmioty wewnątrz kół rolniczych, natomiast nie mają uprawnień, które mają koła rolnicze – nie mają osobowości prawnej, co ich wyklucza m.in. z wielu dotacji. Dlatego chcemy, aby mogły funkcjonować jako stowarzyszenia, ale także, aby mogły pełnić rolę związków rolników indywidualnych, żeby mogły czynnie włączyć się w aktywizację wsi – tłumaczyła Elżbieta Zielińska.

Na konferencji działacze Kukiz‘15 podkreślili, że Narodowy Program Rolny jest kontraktem między społeczeństwem jako konsumentami a sektorem rolniczym. Zwracali także uwagę, że jednym z głównych celów jest poprawa bezpieczeństwa żywnościowego Polaków, jak również zmiany mające pozytywnie wpłynąć na jakość oraz ceny.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl