fot. PAP/Marcin Obara

Kukiz’15 chce zrównania kwoty wolnej od podatku posłów i obywateli

Projekt Kukiz’15, zrównujący wysokość kwoty wolnej od podatku posłów i obywateli, trafił do sejmowej komisji.

Krytyczne wobec projektu są PO, PSL i Nowoczesna, która ocenia go jako populistyczny.

Kukiz’15 proponuje znowelizowanie dwóch ustaw: o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W efekcie zmian kwota wolna od podatku, jaką mogą odpisać parlamentarzyści, wyniosłaby 3 tysiące, czyli tyle, ile może obecnie odpisać każdy obywatel.

Poseł Jakub Kulesza z Kukiz’15 mówi, że projekt jest wyrazem sprawiedliwości systemu podatkowego i równości parlamentarzystów oraz obywateli wobec prawa.

– Obecnie mamy sytuację, w której kwota wolna od podatku dla obywateli jest katastrofalnie niska w porównaniu dla innych krajów, natomiast z uwagi na nieopodatkowanie diet poselskich, rzeczywista kwota wolna od podatku dla parlamentarzystów jest 10 razy większa. Zastosowaliśmy taką metodę, by przekonać parlamentarzystów na własnej skórze, jak to jest mieć tak niską kwotę wolną od podatku i zgłosiliśmy projekt opodatkowania diet poselskich – wskazuje poseł Jakub Kulesza.

Wynagrodzenie posła składa się z uposażenia, które wynosi ok. 10 tys. zł oraz diety poselskiej w wysokości prawie 2, 5 tys. zł.

Obecnie parlamentarzyści mogą sobie odpisać od podatku nawet 30 tys. zł.

RIRM

drukuj