fot. szarytki.chelmnosm.pl

Kujawsko-pomorskie: Zmarły trzy siostry zakonne z klasztoru w Chełmnie chore na COVID-19

Zmarły trzy siostry zakonne z klasztoru Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Chełmnie, który były chore na COVID-19 – poinformował Izabela Hirsch-Lewandowska, rzecznik prasowy jednoimiennego szpitala zakaźnego w Grudziądzu.

Przed dwoma tygodniami stwierdzono, że zakażona jest siostra zakonna z chełmińskiego klasztoru, która pracowała w Nowym Szpitalu w Świeciu. Krótko potem okazało się, że zakażone są również inne osoby – 41 sióstr, ksiądz i osoba świecka pracująca w klasztorze, a także czterech pracowników prowadzonego przez zgromadzenie domu pomocy społecznej, w którym przebywają osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

„Dotychczas zmarły trzy siostry zakonne z tego ogniska koronawirusa” – poinformowała Izabela Hirsch-Lewandowska.

PAP informowała 4 kwietnia o śmierci 79-letniej siostry zakonnej. Kolejne dwie ofiary COVID-19 to 85-letnia siostra zakonna, która do szpitala w Grudziądzu została przetransportowana z izolatorium w Ciechocinku. We wtorek rano Ministerstwo Zdrowia podało informację o śmierci w grudziądzkim szpitalu 98-letniej kobiety.

„Potwierdzam, że zmarła 98-latka to siostra zakonna z klasztoru w Chełmnie” – podkreśliła w rozmowie z Izabela Hirsch-Lewandowska.

Pozostałe siostry zakonne hospitalizowane w szpitalu w Grudziądzu z powodu COVID-19 są w stanie dobrym.

W DPS-ie w Chełmnie prowadzonym przez zgromadzenie św. Wincentego a Paulo przebywają osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Badania nie stwierdziły zakażenia koronawirusem u pensjonariuszy.

„Ponowne testy potwierdziły, że nikt z pensjonariuszy DPS-u nie został zakażony koronawirusem. Zdjęte zostały już także kwarantanny, więc opieka w tym miejscu odbywa się według normalnego trybu, oczywiście ze wszelkimi obostrzeniami wynikającymi ze stanu epidemii” – powiedział starosta chełmiński Zdzisław Gamański.

PAP

drukuj