Kujawsko-Pomorskie: wojsko przewiozło materiały budowlane dla poszkodowanych przez nawałnice

250 ton materiałów budowlanych spośród 406 ton przekazanych przez firmy z całego kraju poszkodowanym przez sierpniowe nawałnice, trafiło już do województwa kujawsko-pomorskiego. Ładunek przetransportowało wojsko, reszta ma dotrzeć do środy.

Poinformowali o tym w piątek na konferencji w Tucholi wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki i wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Materiały budowlane trafiły do najbardziej poszkodowanych powiatów w regionie: bydgoskiego, nakielskiego, sępoleńskiego, tucholskiego i żnińskiego.

„Wojsko ma być i jest z ludźmi, zawsze kiedy jest taka potrzeba służy swoją pomocą. Przy okazji jest to też pewna korzyść, bo to jest też swoiste ćwiczenie, przygotowanie się na sytuacje kryzysowe” – mówił wiceminister Kownacki.

„Teraz, kiedy okazało się, że są wspaniali ludzie, którzy chcą pomóc poszkodowanym przez nawałnice i przekazać materiały budowlane, zostało użyte do transportu” – dodał.

Zaznaczył, że przetransportowanie 400 ton materiałów budowlanych to z punktu widzenia wojska nie jest duże wyzwanie; o wiele trudniej byłoby gdyby przewóz organizowany był w inny sposób – ocenił.

W akcji wzięło udział po 10 żołnierzy z 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej w Bydgoszczy i 10. Brygady, podległych Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. Dysponowali łącznie 16 zestawami samochodów z przyczepami oraz sprzętem do załadunku i rozładunku.

„Zachęcamy tych wszystkich, którzy chcieliby pomagać poszkodowanym. Dziękuję żołnierzom zaangażowanie. (…) Proszę nie słuchać tych, którzy mówią, że wojsko nie angażuje się. Wojsko od samego początku angażowało się, wykonywało znakomicie ciężka pracę. Żołnierzom należy się podziękowanie ze strony wszystkich, którym pomoc jest niesiona, ale także od kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej” – mówił Bartosz Kownacki.

Z kolei wojewoda Bogdanowicz podkreślił, że żołnierze działali bardzo sprawnie przy usuwaniu skutków nawałnic. Jak powiedział firmy z całego kraju chętnie odpowiedziały na wezwanie ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka, by wspomóc poszkodowanych przez nawałnice; problemem był jednak transport.

„Zwróciłem się do pana ministra (Kownackiego) o umożliwienie przetransportowania ponad 400 ton materiałów budowlanych z całej Polski. Niezwłocznie podjął decyzję, że materiały będą nieodpłatnie wożone. Dzięki temu mogą trafić na place do starostów, do pięciu powiatów” – mówił Mikołaj Bogdanowicz.

Wojewoda zaznaczył, że starostowie dzielą materiały na samorządy, a wójtowie i burmistrzowie na poszczególne osoby potrzebujące.

Wojsko przetransportowało m.in. cegły, pustaki, płyty kartonowo-gipsowe i styropian.

PAP/RIRM

drukuj