Kuchciński z wizytą w Norwegii; rozmowy m.in. o bezpieczeństwie

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński udaje się dzisiaj z dwudniową wizytą do Norwegii. Z premier Erną Solberg i królem Norwegii Haraldem V będzie rozmawiał m.in. o bezpieczeństwie energetycznym, polityce wschodniej i współpracy gospodarczej.

Kancelaria Sejmu poinformowała, że Kuchciński udaje się do Norwegii na zaproszenie przewodniczącego norweskiego parlamentu (Stortingu) Olemica Thommessena.

Podczas wizyty planowane jest spotkanie marszałka Sejmu z premier Norwegii Erną Solberg, królem Norwegii Haraldem V oraz przewodniczącym Stortingu. Kuchciński będzie też rozmawiał z przedstawicielami komisji spraw zagranicznych i obrony Stortingu oraz z przewodniczącymi norweskich delegacji parlamentarnych do Zgromadzeń Parlamentarnych: NATO, OBWE, Rady Europy i Wspólnego Komitetu Parlamentarnego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

W planie wizyty marszałka Kuchcińskiego jest także spotkanie z reprezentantami polskiej społeczności w Norwegii.

Wśród przewidywanych tematów rozmów marszałka Sejmu w Oslo jest m.in. rozwój relacji dwustronnych, w szczególności zacieśnienie współpracy między parlamentami obu krajów, kwestia bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego, współpraca gospodarcza, polityka wschodnia oraz sprawy norweskiej Polonii.

W programie wizyty marszałka Sejmu jest także złożenie wieńca na Cmentarzu Zachodnim w Oslo przy pomniku i grobie polskich lotników i „cichociemnych” oraz innych obywateli polskich, którzy stracili życie na terytorium Norwegii w latach 1940-1945.

W skład polskiej delegacji parlamentarnej wejdą również: przewodnicząca Polsko-Norweskiej Grupy Parlamentarnej Gabriela Masłowska (PiS) i wiceszef Grupy senator Robert Mamątow (PiS).

PAP/RIRM

drukuj