Marszałek Kuchciński weźmie udział w dzisiejszych obchodach 630. rocznicy chrztu Litwy

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński weźmie dzisiaj w Wilnie udział w obchodach 630. rocznicy chrztu Litwy. Celem wizyty – jak poinformowała Kancelaria Sejmu – jest przypomnienie „szczególnych” związków historycznych, kulturowych i religijnych, łączących Polskę i Litwę.

Marszałek Sejmu został zaproszony do Wilna przez przewodniczącego Sejmu Litwy Viktorasa Pranckietisa.

„Celem wizyty marszałka jest podkreślenie znaczenia rocznicy w relacjach polsko-litewskich oraz przypomnienie szczególnych związków historycznych, kulturowych i religijnych łączących obydwa narody. Istotne jest też podkreślenie wspólnoty interesów w takich dziedzinach, jak bezpieczeństwo, energetyka, infrastruktura, polityka wschodnia oraz członkostwo w Unii Europejskiej” – czytamy w komunikacie Kancelarii Sejmu.

Marszałek Sejmu wystąpi na posiedzeniu plenarnym litewskiego Sejmu oraz spotka się z jego przewodniczącym. Marek Kuchciński odwiedzi dzisiaj również Ostrą Bramę oraz złoży kwiaty na Cmentarzu na Rossie i Cmentarzu Antokolskim. Spotka się też z przedstawicielami mniejszości polskiej na Litwie.

Następnie marszałek Sejmu – razem z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem, metropolitą wileńskim arcybiskupem Gintarasem Grusasem oraz metropolitą warszawskim kardynałem Kazimierzem Nyczem – weźmie udział w uroczystym otwarciu wystawy „Chrzest Litwy. Obraz Wojciecha Gersona” w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich. Marszałek Sejmu objął ją patronatem.

„Odnaleziony po stu latach obraz Wojciecha Gersona „Chrzest Litwy”od jutra w Muzeum Narodowym w Wilnie. Mam zaszczyt otworzyć tę wystawę” – napisał Marek Kuchciński na Twitterze.

Kancelaria Sejmu poinformowała, że obraz „Chrzest Litwy” (1889), autorstwa polskiego malarza Wojciecha Gersona, namalowany został z okazji 500. rocznicy chrztu Litwy.

Jest to monumentalne dzieło (wymiary prawie 4×7 m). Przez 100 lat obraz był uznany za zaginiony, dlatego nie jest on szeroko znany i dostatecznie zbadany. Przed kilkoma laty obraz został odnaleziony i wrócił do Polski, obecnie znajduje się w stałej ekspozycji Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II w Warszawie. Zatem wystawa odbywająca się w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie jest świetną okazją do prezentacji tego dzieła sztuki. Po raz ostatni obraz był eksponowany w 1890 roku na wystawie malarstwa w Los Angeles” – podkreśliła Kancelaria Sejmu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl