Prezydia Sejmu i czeskiej Izby Poselskiej spotkały się w Juracie

W Juracie odbyło się dziś spotkanie prezydiów Sejmu oraz czeskiej Izby Poselskiej. Posiedzeniu przewodniczyli marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz przewodniczący Izby Poselskiej Republiki Czeskiej Radek Vondraczek.

To były bardzo owocne spotkanie – relacjonował w trakcie konferencji prasowej marszałek Marek Kuchciński. Zaznaczył, że wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. kwestie związane z Unią Europejską.

– Z paru ważnych spraw, jeśli chodzi o przyszłość Europy, przyszłość Unii Europejskiej – to rzeczywiście zgadzamy się z tym, że Europa i UE powinna być jedną organizacją międzynarodową, bez specjalnych podziałów. Różnice zdań pojawiły się co do wprowadzenia euro, natomiast wszyscy jesteśmy zgodni, że współpraca pomiędzy naszymi parlamentami powinna być jak najmocniejsza, także jeśli chodzi o relacje i stosunek do UE, do instytucji unijnych – powiedział Marek Kuchciński.

W trakcie spotkania nie zabrakło również rozmowy o bieżących sprawach w relacjach dwustronnych. Poruszona została m.in. kwestia rozwoju ratownictwa medycznego na polsko-czeskim pograniczu.

Spotkanie w Juracie było trzecim wspólnym posiedzeniem kierownictw parlamentów obu państw. Pierwsze odbyło się w 2014 r. w Gdańsku, a drugie w 2016 r. w Dolnich Moravicach na terenie Czech.

RIRM

drukuj