Księża wyjęci spod ochrony

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ochota umorzyła dochodzenie w sprawie wpisów w internecie, których autorzy grożą księżom śmiercią. To już drugie umorzenie prokuratury w tej sprawie.

Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą w lutym ub.r. złożył doniesienie do Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie w sprawie znieważenia dyrektora Radia Maryja i innych duchownych przez ponad 40 internautów na stronach internetowych „Gazety Wyborczej”.

Wpisy znalazły się pod artykułem „O. Tadeusz Rydzyk podejrzewa KRRiT o ustawienie konkursu o miejsce na multipleksie” z grudnia 2012 roku. Chodziło głównie o cytat: „Jestem zwolennikiem klerykalizmu warstwowego: warstwa kleru, warstwa ziemi, warstwa kleru, warstwa ziemi, i tak ad infinitum”, który zamieścił internauta o nicku „piesion”.

W uzasadnieniu umorzenia dochodzenia prokurator Agnieszka Bachryj z Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota stwierdziła, że znieważenie o. Tadeusza Rydzyka CSsR za pomocą tego rodzaju komentarzy „nie wyczerpuje znamion czynu zabronionego, ściganego z oskarżenia publicznego”.

Innego zdania jest Ryszard Nowak z Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą. Ocenił, że jest to wyraźne namawianie do zabijania księży. Komitet odwołał się w tej sprawie do Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy.

Ksiądz profesor Paweł Bortkiewicz TChr, etyk, ocenił decyzję prokuratury jako przykład dwoistości standardów prawnych i etycznych, które panują w naszym kraju.

– Kiedy ktoś grozi Kościołowi, nawet jeśli są to groźby tak poważne, bo dotyczące śmierci osób duchownych, organa ścigania udają, że nic się nie stało – powiedział ks. prof.  Paweł Bortkiewicz.

Nasz Dziennik/PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl