fot. FMS

Ks. T. Kancelarczyk: Smuci ogromnie fakt, że wciąż w ludziach jest tak silny opór na czystą wiedzę naukową, którą pragniemy przekazać również młodym ludziom

Smuci ogromnie fakt, że wciąż w ludziach jest tak silny opór na czystą wiedzę naukową, którą pragniemy przekazać również młodym ludziom. (…) Czy skandalem jest odwołanie się do tej wiedzy, która była im już przekazana w 2. klasie gimnazjum? Czy może skandalem jest mówienie o miłości do bliźniego i poszanowaniu wartości życia od poczęcia, przy jednoczesnym odwoływaniu się do wiedzy biologicznej o początkach naszego istnienia? – napisał na portalu społecznościowym prezes Fundacji Małych Stópek ks. Tomasz Kancelarczyk.

Ks. Tomasz Kancelarczyk odniósł się do artykułu dostępnego na portalu kobieta.wp.pl. Poinformowano w nim, że w jednym z bydgoskich liceów katechetka na lekcji religii rozdawała uczniom plastikowe figurki przedstawiające nienarodzone dziecko w skali 1:1, nazywane również „Jasiem”. Autor artykułu nazwał to „skandaliczną sytuacją”, a w jego opinii figurki przedstawiały „ludzkie płody”.

– Smuci ogromnie fakt, że wciąż w ludziach jest tak silny opór na czystą wiedzę naukową, którą pragniemy przekazać również młodym ludziom – podkreślił w swoim wpisie prezes Fundacji Małych Stópek.

– Czy skandalem jest odwołanie się do tej wiedzy, która była im już przekazana w 2. klasie gimnazjum? Czy może skandalem jest mówienie o miłości do bliźniego i poszanowaniu wartości życia od poczęcia, przy jednoczesnym odwoływaniu się do wiedzy biologicznej o początkach naszego istnienia? – dodał.

Do figurek „Jasia” dołączony był opis przedstawiający, jak przebiega rozwój nienarodzonego dziecka w 10. tygodniu ciąży.

– Skandalem chyba nie jest informacja, że człowiek w 10. tygodniu rozwoju płodowego osiąga właśnie taką wielkość, czyli około 5 cm licząc od główki do pośladków, co nazywane jest wielkością ciemieniowo-siedzeniową. Są tacy, którzy negują ten fakt, mówiąc, że taką wielkość człowiek osiąga dopiero w 12. tygodniu ciąży. Według reguły Naegelego czas trwania ciąży to 40 tygodni licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. A z kolei biologiczny czas trwania ciąży liczy się od poczęcia, a więc ciąża trwa 38 tygodni. Podsumowując 12. tydzień ciąży wg Naegelego i 10. tydzień rozwoju płodowego to dokładnie ten sam etap życia człowieka, w którym osiąga wielkość 5 cm – wskazał kapłan.

Wiedza przekazana przez katechetkę uczniom w bydgoskiej szkole nie jest wiedzą zaczerpniętą ze studiów medycznych, lecz z lekcji biologii ze szkoły podstawowej.  

– Do modeli są dołączone specjalne wizytówki, które pozwalają na umieszczenie ich w odpowiednim edukacyjnym kontekście. Jeśli ktoś doszukuje się w tym skandalu, to skandalem jest nazywanie całej tej sytuacji skandalem. Czy wiedza o rozwoju prenatalnym ma być wiedzą dla specjalnie wtajemniczonych? Ta medialna informacja, jej treść i ton wskazują na kolejną próbę stygmatyzowania tych, którzy tą wiedzą się posługują i ją przekazują. Co więcej, pokazanie uczniom modeli „Jasia” tuż pod tym jak obejrzeli film „Nieplanowane” było doskonałym pomysłem, który pomógł uczniom lepiej zrozumieć przesłanie filmu i świadczy o ogromnym zaangażowaniu i dojrzałości nauczyciela – podkreślił ks. Tomasz Kancelarczyk.

Cała ta sytuacja uświadamia nam jedno: dopóki takie modele będą wzbudzać oburzenie, będą nazywane „skandalem” i zwalczane, dopóty będą potrzebne, aby przypominać, że wszyscy jesteśmy ludźmi od poczęcia – zaznaczył prezes Fundacji Małych Stópek.

– Jeżeli coś można zarzucić temu plastikowemu modelowi, który otrzymała młodzież to może fakt, że daleko mu do piękna, które widać w oryginale, a którym był każdy z nas i jest w coraz to kolejnych fazach życia ludzkiego – stwierdził.

Ks. Tomasz Kancelarczyk zachęcił również do obejrzenia filmu o rozwoju prenatalnym człowieka autorstwa National Geographic, „raczej nie będącego skandalizującym wydawnictwem”.

radiomaryja.pl

drukuj