fot. Monika Bilska

Ks. prof. P. Bortkiewicz: Ks. abp H. Hoser był bezkompromisowym świadkiem Ewangelii

Śp. ks. abp Henryk Hoser pozostanie w naszej pamięci jako autentyczny świadek Chrystusa i Ewangelii życia – podkreślił ks. prof. Paweł Bortkiewicz. Wczoraj w szpitalu w Warszawie, po ciężkiej chorobie, zmarł ksiądz arcybiskup Henryk Hoser. Miał 78 lat.

Przez wiele lat był misjonarzem, lekarzem, sekretarzem pomocniczym Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych.

W ostatnich latach był ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej oraz wizytatorem apostolskim w Mediugorje. Był także wielkim obrońcą godności ludzkiego życia. W ramach KEP pełnił funkcję przewodniczącego Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych.

Wspominając śp. księdza arcybiskupa jako bezkompromisowego świadka Ewangelii życia, ks. prof. Paweł Bortkiewicz podkreślił, że słowo świadek jest tu nieprzypadkowe.

– Faktycznie trzeba wskazać ogromne kompetencje intelektualne i zarazem osobowościowe księdza arcybiskupa właśnie jako lekarza, a więc kompetentnego znawcę problematyki życia i różnych jego dylematów, które są z nim związane, ale także właśnie jako misjonarza, jako człowieka, który służył życiu w sposób bardzo konkretny, bardzo ewangeliczny. Ksiądz arcybiskup pozostaje w naszej pamięci jako ten, który niejednokrotnie w sposób bardzo jednoznaczny zabierał głos w różnych tematach dotyczących naszej współczesności. Był bezkompromisowym świadkiem Ewangelii. Cieszył się zresztą ogromnym szacunkiem wśród bardzo wielu katolików, kapłanów – mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz.     

Ks. abp Henryk Hoser był także przyjacielem Radia Maryja i TV Trwam. Odszedł do Domu Ojca w 48. roku kapłaństwa i 17. roku posługi biskupiej.

Prezydent Andrzej Duda w mediach społecznościowych napisał, że „odejście księdza arcybiskupa Henryka Hosera do Domu Ojca to dla Polski i Kościoła duża strata [więcej].

„Będzie brakowało tego mądrego Kapłana o wielkiej wiedzy i sile ducha” – podkreślił prezydent.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl