fot. PAP/EPA

Ks. kard. Juan José Omella apeluje o zgodę i zaufanie społeczności katalońskiej

Katalończycy obchodzą dziś swoje święto narodowe tzw. „Diadę”. Ks. kard. Juan José Omella z Barcelony wezwał społeczność katalońską do budowania mostów oraz umacniania jedności i zaufania. W ciągu ostatnich kilku lat doszło do radykalnego podziału społeczeństwa. Separatyści chcą niepodległej Katalonii. Także część duchowieństwa popiera ruch separatystyczny.

 Diada Nacional de Catalunya, czyli Dzień Narodowy Katalonii został ustanowiony na pamiątkę obrońców Barcelony, którzy w wojnie o sukcesję hiszpańską bronili się przed wojskiem francuskim. Po 13 miesiącach oblężenia, w którym  zginęło ok. 4 tys. osób, 11 września 1714 miasto zostało zdobyte, a władzę przejęła dynastia Burbonów. Dzisiaj tzw. „Diada” jest dniem, w którym separatyści domagają się niepodległości Katalonii. Społeczeństwo jest wyraźnie podzielone, a po próbie ogłoszenia niepodległości tego regionu Hiszpanii i wprowadzeniu artykułu 155konstytucji przez rząd centralny napięcie wzrosło jeszcze bardziej.

Odwołując się do ducha św. Franciszka z Asyżu ks. kard. Omella apeluje o odbudowę “wzajemnego zaufania w społeczeństwie katalońskim, w którym istnieje wielki pluralizm kulturalny, polityczny, a także religijny”.

„Zgoda oraz poszanowanie praw wszystkich osób, które żyją w Katalonii powinny być naszymi głównymi priorytetami” – napisał ks. Kardynał w liście do wiernych.

Dodał, iż tylko w klimacie zgody, dialogu i troski o wspólne dobro jest możliwe znalezienie “sprawiedliwego rozwiązania wobec zaistniałej sytuacji”.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj