fot. pl.wikipedia.org

Barcelona: beatyfikacja kolejnych 18 męczenników wojny domowej

W bazylice Sagrada Familia w Barcelonie zostało beatyfikowanych kolejnych 18 męczenników za wiarę, którzy zginęli podczas hiszpańskiej wojny domowej. Uroczystości przewodniczył ks. kard. Angelo Becciu, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

O. Teodoro (Cirilo) Illera del Olmo i towarzysze zginęli za wiarę w pierwszych miesiącach prześladowania religijnego podczas hiszpańskiej wojny domowej (27.07.1936-15.02.1937). Dziewięciu męczenników należy do Zgromadzenia św. Piotra Ad Vincula. Wraz z nimi zginęli trzej świeccy, którzy blisko współpracowali ze zgromadzeniem, a także udzielili schronienia zakonnikom podczas prześladowań. Trzy męczenniczki należą do Zgromadzenia Sióstr Kapucynek Matki Boskiego Pasterza i jedna do Sióstr Franciszkanek Najświętszych Serc. W grupie są kapłani, bracia zakonni, klerycy, wychowawcy i rodzice. Najmłodszy, brat Acacio Calleja Santamaría, w chwili śmierci miał zaledwie 22 lata.

W lipcu 1936 r. o. Teodoro Illera del Olmo był przełożonym klasztoru w Saint Feliu de Llobregat koło Barcelony. Zakonnicy prowadzili tutaj m. in. szkołę dla sierot. Już w pierwszych dniach wojny o. Teodoro został wezwany przed komitet rewolucyjny, który oskarżył go o to, że znęca się nad dziećmi ciągnąc je za włosy. Zakonnik spokojnie odpowiedział, że jest to niemożliwe, ponieważ z racji higieny dzieci strzyżone do zera. Został aresztowany 26 lipca. W więzieniu spotkał pięciu współbraci. W nocy milicjanie wywieźli ich w miejsce zwane “Skałą smoka” i zmuszali do wyrzeczenia się wiary, aby ocalić życie. Ojciec Teodoro jako pierwszy krzyknął “Niech żyje Chrystus król!” Przyłączyli się niego pozostali więźniowie. Wszyscy zostali rozstrzelani.

Sobotnia beatyfikacja to druga, która odbyła się w bazylice Sagrada Familia, czwarta w Barcelonie i piąta, która miała miejsce w regionie.

o.Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj