diecezja.bydgoszcz.pl

Ks. bp K. Włodarczyk: W 30. rocznicę powstania Radia Maryja dziękuję za to doświadczenie cudu, który wtedy się wydarzył przez wiarę. Do cudów potrzebna jest wiara. Tam, gdzie jest wiara, tam są cuda

Radujemy się ze spotkania w 30. rocznicę powstania Radia Maryja, dziękujemy za to dzieło Bożej Opatrzności, Matce Najświętszej Niepokalanej – powiedział w środę ks. bp Krzysztof Włodarczyk, ordynariusz bydgoski, podczas uroczystości jubileuszowych rozgłośni w Bydgoszczy. Podziękował za „to doświadczenie cudu, który wtedy się wydarzył przez wiarę”.

Radio Maryja 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, rozpoczęło nadawanie programu. Początkowo docierało do słuchaczy w Toruniu i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości. W sobotę odbyły się główne obchody rocznicowe. [zobacz]

Ordynariusz bydgoski, ks. bp Krzysztof Włodarczyk, przewodniczył w środę uroczystej Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

„Przez ręce Niepokalanej dziękujemy Bogu Wszechmogącemu, dalej przez jej wstawiennictwo zawierzamy dzieła związane z Radiem Maryja i wszystkie dzieła, które powstały później. Wszystkich powierzam wstawiennictwu Matki Bożej Niepokalanej i przez jej orędownictwo wołam o potrzebne łaski. (…) Dziękuję na ręce o. dr Tadeusza Rydzyka CSsR za 30 lat Radia Maryja i wszystkich dzieł, które później powstawały. Dziękuję za zaufanie Matce Najświętszej, za oddanie się w jej ręce, jej prowadzeniu. Dziękuję za to doświadczenie cudu, który wtedy się wydarzył przez wiarę. Do cudów potrzebna jest wiara. Tam, gdzie jest wiara, tam są cuda” – podkreślił biskup bydgoski.

Wojewoda kujawsko-pomorski, Mikołaj Bogdanowicz, powiedział, że „30 lat w historii Kościoła to ledwie chwila, ale Radio Maryja i Rodzina Radia Maryja wypełniły je dobrem, wrażliwością na ludzką krzywdę i wytrwałością”.

„Działalności Radia Maryja od początku towarzyszyła aktywność formacyjna i obywatelska, skupiona właśnie w Rodzinie Radia Maryja. Trudno wymienić wszystkie działania i przedsięwzięcia, które na przestrzeni 30-lecia miały miejsce, ale składają się na wielkie dzieło ewangelizacyjne i społeczne. Promieniuje ono już nie tylko na nasz region i kraj, ale również na cały świat. Za tę codzienną służbę na rzecz bliźniego pragnę serdecznie podziękować Radiu Maryja i całej Rodzinie Radia Maryja. Dziękuję wszystkim, którzy angażują się w to dzieło” – wskazał wojewoda.

Radca zarządu Warszawskiej Prowincji Redemptorystów, o. Witold Hetnar, podkreślił, że celebracja 30-lecia Radia Maryja to również celebracja 30 lat doświadczenia wiary, doświadczenia duchowego, religijnego.

„Przed 30 laty przychodzi natchnienie do Ojca Dyrektora. Nie wiem, czy to był anioł, czy miał skrzydła. Pan Bóg różnie przemawia przez różnych posłańców. On daje inspirację, żeby było radio. I odpowiedź w sercu: >>Jakże mi się to stanie, ja nic nie umiem, ja nic nie mam?<<. Dla Boga nie ma nic niemożliwego. Potem dialog przez 30 lat powtarzał się wiele razy. (…) I jest radio. Później wielu z nas, słuchaczy i współbraci, stawało zadziwionych Bożymi propozycjami. (…) I przez 30 lat trwa to doświadczenie wiary. Dzisiaj Panu Bogu za to dziękujemy” – podkreślił o. Witold Hetnar CSsR.

Na zakończenie uroczystości o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR wspomniał początki Radia Maryja, m.in. jak doszło do znalezienia miejsca na umieszczenie jednego z dwóch nadajników stacji w Bydgoszczy.

„Kochani, to jest jeden wielki cud i za ten cud dziękujemy Matce Najświętszej. To Pan Bóg przez nią to wszystko sprawia” – zaznaczył redemptorysta.

PAP

drukuj