fot. pixabay.com

Konkurs „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich”

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości planuje przeprowadzić kolejny nabór do konkursu „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich”. Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o wsparcie w wysokości do dwóch mln euro.

Konkurs w ramach schematu „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich” skierowany jest do mikro, małych i średnich firm – mówi Monika Karwat-Bury z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

– Chodzi tutaj o przedsiębiorców działających nad morzem, na jeziorach i rzekach. Jednak nie chodzi o rybaków. Mamy na myśli działalność związaną z turystyką, z oczyszczaniem wód i dbaniem o ochronę środowiska w obszarze wodnym. Takie projekty będą mogły otrzymać dofinansowane w planowanym do ogłoszenia konkursie – wyjaśnia Monika Karwat-Bury.

Na inwestycje w portach morskich lub śródlądowych będzie można uzyskać do 80 proc. wartości kosztów kwalifikowanych. Do  rozdysponowania będzie ok. 10 mln euro.

– Pojedynczy przedsiębiorca może otrzymać od 200 tys. euro do 2 mln euro – powiedziała Monika Karwat-Bury.

Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od lutego do marca przyszłego roku. Ich ocena potrwa od trzech do sześciu miesięcy. Wtedy  zostanie ogłoszona lista projektów, które otrzymają wsparcie. Projekty muszą zostać zakończone do kwietnia 2024 roku. W pierwszej edycji konkursu ogłoszonej pod koniec 2019 r. złożono 24 projekty, z czego blisko połowa dostała pozytywną ocenę.

– Finalizujemy podpisywanie umów i część z tych projektów już jest realizowana. Są to projekty budowy przystani czy małych portów na jeziorach, portów bardzo przyjaznych ekologicznie, czyli wyposażonych w panele fotowoltaiczne, które będą miały zamknięty obieg odbierania ścieków.  Właśnie o takie projekty przede wszystkim nam chodzi – poinformowała rozmówczyni.

Norweski Mechanizm Finansowy, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie, to bezzwrotna forma pomocy przyznawanej przez Norwegię. W ramach Funduszy Norweskich realizowanych jest kilkanaście programów. Dotacje mogą otrzymać projekty związane m.in. z ochroną środowiska, efektywnością energetyczną i ograniczaniem nierówności społecznych.

TV Trwam News

drukuj