Autorstwa To zdjęcie wykonał użytkownik Wikipedii i Wikimedia Commons Jarosław Kruk (Jrkruk).Jeśli chcesz wykorzystać to zdjęcie, proszę o jego podpisanie w następujący sposób:autor: Jarosław Roland Kruk / Wikipedia, licencja: CC-BY-SA-3.0W przypadku zamieszczenia zdjęcia na stronie internetowej, poproszę o przesłanie informacji mailowej z adresem tej strony. W przypadku zamieszczenia zdjęcia w publikacji drukowanej, poproszę o przesłanie egzemplarza na mój adres, który podam mailowo.Kontakt ze mną: jaroslaw.kruko2.plZapraszam do obejrzenia mojej galerii zdjęć.plen+/−plen+/− - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70093779

Ks. bp J. Piotrowski: Jedności nie buduje się na sile wojskowej i sondażach partyjnych, ale na prawym sumieniu i szczerych sercach obywateli

Jedności nie buduje się na sile wojskowej dywizji, służbach specjalnych i sondażach partyjnych oraz ich ideologii. Jedność buduje się na prawym sumieniu i szczerych sercach wszystkich obywateli, a szczególnie tych, którzy sprawują władze – mówił w bazylice katedralnej biskup kielecki, ks. Jan Piotrowski.

Ksiądz biskup wygłosił homilię podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny. Nawiązując do 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja mówił, że było to wiekopomne wydarzenie.

„Mimo dramatycznych doświadczeń tamtych czasów pozostaje niebywale ważna i aktualna dla współczesnej historii Polski – jej niepodległości, społecznego ładu i dobra jej mieszkańców” – powiedział.

Dodawał, że wielkie dokumenty władzy ustawodawczej, takie jak konstytucje i ustawy, dekrety i deklaracje „mają swój głęboki sens, jeśli powstały dla człowieka w jego dobrze zrozumianej godności i wolności”.

Duchowny mówił, że zagrożeniem dla wolności są ideologie. Nawiązał tym samym do losów ks. biskupa Czesława Kaczmarka, ordynariusza diecezji kieleckiej, oskarżonego przez komunistów m.in. o próbę obalenia władz ludowych i poddanego brutalnemu śledztwu.

„Czy to było prawo? Czy tam były rozum i wiara? Nie. Tam była ideologia, a ta zawsze jest zagrożeniem dla wszelkiej demokracji i śmiercionośna dla obywateli” – mówił ks. bp Piotrowski.

„Czy nie miał racji Sługa Boży ks. kardynał Stefan Wyszyński, który dostrzegał, że wynaturzony indywidualizm – dodajmy od siebie – ideologiczny egoizm karmiony pychą i zarozumiałością, doprowadził do rozbicia społecznego zawodowego, gospodarczego i współżycia warstw społecznych. Wprowadzając wszędzie zamiast współpracy w duchu wzajemnych praw i wypełnianych obowiązków, nieludzką zasadę walki społecznych interesów. Wojnę wszystkich ze wszystkimi” – zwracał uwagę.

Zaznaczył, że skłócone wewnętrznie wspólnoty narodowe i państwowe, „niepokojem swoim zarażają życie całej ziemi, która miota się w walce, a dziś wielokrotnie znajduje się w agonii”.

Ksiądz biskup podkreślił, że „świat nie szuka lekarstwa na swoje choroby, ale wciąż generuje ich nowe zabójcze rodzaje”.

„Nawet nie mam na myśli obecnej pandemii, ale przede wszystkim chorobę fałszywej antropologii, obyczajowej wulgarności, wyzysku ekonomicznego i absolutnie źle pojętej wolności bez odpowiedzialności” – zaznaczył.

Mówiąc o odpowiedzialności, podkreślił, że ta w szczególności spoczywa na osobach sprawujących władze.

„Żadnej jedności nie buduje się na sile wojskowej dywizji, sprawnych służbach specjalnych i sondażach partyjnych oraz ich ideologii. Ale jedność buduje się na prawym sumieniu i szczerych sercach wszystkich obywateli, a szczególnie tych, którzy sprawują władze” – podkreślił.

Msza św. w kieleckiej bazylice katedralnej rozpoczęła wojewódzkie uroczystości z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Po nabożeństwie delegacje władz samorządowych oraz m.in. służb mundurowych złożyły kwiaty przed pomnikiem Stanisława Staszica w parku miejskim w Kielcach.

PAP

drukuj