fot. PAP/Radek Pietruszka

Ks. bp J. Guzdek: jako chrześcijanie chcemy zmarłym w katastrofie smoleńskiej ofiarować modlitwę

Jako chrześcijanie chcemy zmarłym w katastrofie smoleńskiej ofiarować modlitwę, bo to dla nich jest najcenniejsze; prosić o miłosierdzie boże – powiedział podczas obchodów 8. rocznicy katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. na warszawskich Wojskowych Powązkach ks. bp polowy WP Józef Guzdek.

Ksiądz biskup Polowy Wojska Polskiego, a także przedstawiciele kościołów prawosławnego i ewangelickiego, zmówili podczas wtorkowych uroczystości modlitwę za ofiary katastrofy smoleńskiej.

„Po ośmiu latach miejsce pożegnań stało się miejscem spotkań. Kolejny już raz przychodzimy w kolejną rocznicę, aby spotkać się z tymi, którzy tamtego dnia zginęli. Jako chrześcijanie chcemy również ofiarować modlitwę, bo to dla nich jest najcenniejsze; prosić o miłosierdzie boże. Słowa ludzkie są zbyt małe i nieudolne, by kierować je do Boga, dlatego odmówmy modlitwę, której nas nauczył Jezus Chrystus” – powiedział ks. bp Józef Guzek.

Prawosławny ordynariusz WP ks. abp Jerzy Pańkowski również podkreślił, że w chrześcijaństwie nie ma innej formy upamiętnienia zmarłych ludzi, większej niż modlitwa.

„I nasza miłość i nasza wierność do naszych zmarłych zawsze weryfikowana jest przez modlitwę – codzienną, ukrytą; modlitwę, o której pamiętamy i zanosimy dzisiaj również w tym szczególnym dniu modlitwę za wszystkich zmarłych w katastrofie smoleńskiej” – powiedział ks. abp Jerzy Pańkowski.

„+Albowiem tak Bóg umiłował świat, że syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto w niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne+ – te słowa, które kieruje do nas ewangelista Jan, niechaj będą modlitwą dla nas wszystkich, gdzie chcemy prosić, błagać Boga. Zawsze pokładamy Boże w tobie ufność, choćbyśmy się wydawali zagubieni i pogrążeni w cieniu śmierci, nie będziemy się lękać, bo ty jesteś zawsze z nami” – mówił z kolei ks. Tadeusz Jelinek, przedstawiciel ewangelickiego duszpasterstwa wojskowego.

W uroczystości przy pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej wzięli udział m.in. wiceprezydent Warszawy Witold Pahl, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) oraz szef Platformy Grzegorz Schetyna.

PAP/RIRM

drukuj