Ks. bp J. Guzdek: krew powstańców woła o świat wolny od wojen

Krew powstańców wołała i nadal woła o świat wolny od wojen, przemocy i deptania ludzkiej godności – głosi przesłanie biskupa polowego WP gen. bryg. Józefa Guzdka z okazji 73. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

„Dla nas postawa tamtego pokolenia stanowi zachętę, abyśmy w najważniejszych sprawach umieli się jednoczyć wokół podstawowych wartości, jakimi są mająca swe źródło w Bogu godność każdego człowieka, dobro Ojczyzny i bezpieczeństwo państwa” – napisał biskup polowy w przesłaniu przekazanym PAP w sobotę.

Duchowny podkreśla w nim, że w historii naszego narodu było wiele takich wydarzeń, które ukształtowały naszą teraźniejszość.

„Należy do nich Powstanie Warszawskie, którego 73. rocznicę będziemy obchodzić. Z szacunkiem chylimy głowy przed każdym żyjącym powstańcem, który gotowy był oddać swoje życie za wolność i niepodległość ojczyzny. W modlitwie pochylamy się nad mogiłami żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji zbrojnych, harcerzy i harcerek – wszystkich walczących podczas wolnościowego zrywu, a także nad grobami mieszkańców Warszawy, którzy polegli i zmarli, bo pomagali powstańcom, bo nie opuścili swojego miasta” – głosi przesłanie ks. bp. Józefa Guzdka.

Dodaje w nim jednocześnie, że podczas mszy św. celebrowanej na Placu Krasińskich w poniedziałek, 31 lipca o godz. 18 do Eucharystycznej Ofiary Chrystusa dołączymy ofiarę naszych rodaków złożoną w 1944 roku.

„Ich krew wołała i nadal woła o świat wolny od wojen, przemocy i deptania ludzkiej godności” – podkreśla biskup polowy.

Zachęca też do udziału w Mszach św. i modlitwach, które odbywać się będą zarówno w Warszawie, w każdym kościele garnizonowym, jak też w świątyniach w całym kraju.

1 sierpnia, o godz. 17 – w godzinę „W” – odezwą się dzwony z wież kościołów i kaplic garnizonowych w całym kraju.

Ks. bp Guzdek zwraca się z apelem, abyśmy „swoją postawą dali świadectwo umiłowania ojczyzny, troski o dobro wszystkich Polaków oraz szacunku wobec bohaterów Powstania Warszawskiego”.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców w Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne – zabitych zostało ok. 180 tys. osób. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, w sumie około pół miliona osób, hitlerowcy wypędzili z miasta, które po powstaniu niemal całkowicie zniszczone.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl