Ks. bp Guzdek: zaufanie jest fundamentem pracy policjanta

Fundamentem pracy policjanta jest zaufanie – zarówno ze strony społeczeństwa, współpracowników, jak i przełożonych – mówił w niedzielę biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek podczas 15. Jasnogórskich Spotkań Środowiska Policyjnego.

Doroczna pielgrzymka zgromadziła kilka tysięcy policjantów oraz pracowników policji z całego kraju, wraz z rodzinami. W uroczystościach wzięli udział m.in. komendant główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem biskupa polowego Wojska Polskiego i delegata Episkopatu ds. duszpasterstwa policji ks. bpa Józefa Guzdka.

W homilii hierarcha podkreślił, jak bardzo zaufanie jest potrzebne, szczególnie w pracy policjantów.

– To jedno niezwykłe słowo i to, co się za nim kryje jest fundamentem każdej wspólnoty: małżeńskiej, rodzinnej, państwowej, ale także szczególnej wspólnoty jaką stanowią policjanci, ponad 100 tys. ludzi w niebieskich mundurach. Jeżeli oni mają podjąć walkę ze złem, muszą sobie ufać, nie wolno się im poróżnić, rozproszyć, muszą być pewni, że nastawią głowy i karku swojego, by bronić drugiego policjanta. I ważny apel, żeby przełożeni szanowali policjantów, żeby im ufali.(…) W służbach takich jak wojsko, policja, straż graniczna zaufanie jest postawą, by toczyć skuteczną walkę ze złem – mówił, cytowany przez jasnogórskie biuro prasowe, biskup.

Nawiązując do zaufania ze strony przełożonych dodał: „Oni (policjanci) muszą być przekonani, więcej – pewni, że kiedykolwiek w sytuacji konieczności sięgną po środki przymusu, a nawet broń, wobec ludzi ze świata przestępczego, przełożeni roztropnie ocenią sytuację i zastosowane procedury”.

Ks. bp Guzdek zaapelował również, by w środowisku policyjnym panowała solidarność i współpraca.

– Proszę was wszystkich, abyście zawsze byli ludźmi pokoju i zaufania, dobrym słowem i ofiarną służbą wspierajcie budowanie ładu i bezpieczeństwa w naszej ojczyźnie, nawet w obliczu najtrudniejszych i najbardziej złożonych sytuacji nie traćcie ufności w sens waszej misji – mówił.

Odnosząc się z kolei do zaufania społeczeństwa, duchowny powiedział: „Bądźcie pewni, że po waszej stronie staje każdy uczciwy człowiek w naszej ojczyźnie, wszyscy patrzymy na was z nadzieją, ufamy wam i wam powierzamy nasze bezpieczeństwo”.

Zaznaczył też, jak „bardzo bolą” policyjne środowiska różnego rodzaju pomówienia.

– Medialne spektakle nie tylko szkodzą dobremu imieniu i zagrażają bezpieczeństwu tej niezwykle ważnej formacji jaką jest policja, ale nade wszystko ośmieszają inicjatorów takiego spektaklu – powiedział.

Jarosław Zieliński podkreślił z kolei, że tegoroczna pielgrzymka jest również podziękowaniem za bezpieczny przebieg m.in. Światowych Dni Młodzieży. Wiceminister podziękował policjantom za zaangażowanie w zabezpieczanie tych wydarzeń, ale także za pracę na co dzień, ponieważ – jak podkreślił – „bezpieczeństwo jest wartością, której nie sposób przecenić”.

Nadinspektor Jarosław Szymczyk mówił, że środowisko policyjne przybyło na pielgrzymkę, by przede wszystkim podziękować.

– Za to, co za nami, za ten rok, który minął, i za to duchowe wsparcie, którego doświadczamy każdego dnia, i które jest nam tak bardzo potrzebna każdego dnia, potrzebne w tej niezwykle ciężkiej służbie, wymagającej ogromnego poświęcenia, oddania, zaangażowania, odwagi, ale też zrozumienia drugiego człowieka – podkreślił komendant.

Na doroczne spotkanie na Jasnej Górze przybyli komendanci wojewódzcy, powiatowi, miejscy i rejonowi, przedstawiciele związków zawodowych, stowarzyszeń i fundacji działających w Policji oraz duszpasterze Policji. Jak podało jasnogórskie biuro prasowe, łącznie przybyło kilka tys. wiernych.

Przed mszą św., w drodze na Jasną Górę uczestnicy pielgrzymki wzięli udział w uroczystym Apelu Pamięci w 76. rocznicę Zbrodni Katyńskiej pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza w al. Henryka Sienkiewicza.

Galeria:

fot. PAP/Waldemar Deska

AP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl