Ks. Atłas: Niedziela Misyjna, to dzień solidarności z misjami

Niedziela Misyjna, to dzień solidarności wszystkich ochrzczonych z misjami oraz wsparcia młodych Kościołów na terenach misyjnych – podkreślił dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Tomasz Atłas.

Jak poinformował ks. Atłas podczas wtorkowej konferencji prasowej, w najbliższą niedzielę – w Światowy Dzień Misyjny – w kościołach na świecie będą zbierane ofiary, które zostaną przekazane do dyspozycji papieżowi, a poprzez Kongregację Rozkrzewiania Wiary będą przydzielane na konkretne projekty w krajach misyjnych. Będzie on obchodzony pod hasłem: „Ochrzczony to znaczy posłany”.

Ks. Atłas przypominał, że Światowy Dzień Misyjny służy wsparciu młodych Kościołów na terenach misyjnych; jego celem jest też „budzenie świadomości misyjnej i odpowiedzialności za misyjne dzieło Kościoła wśród wszystkich jego członków”.

W tegorocznym orędziu na Światowy Dzień Misyjny papież Franciszek – jak podkreślił ks. Atłas – z racji przeżywanego Roku Miłosierdzia, mówi konkretnie: „W Niedzielę Misyjną musimy zaangażować nasze talenty, naszą kreatywność, nasze siły, nasze możliwości, modlitwę i dary materialne po to, aby dzieło misyjne mogło się rozwijać”.

Jak podkreślił ks. Atłas, w Polsce tegoroczny Światowy Dzień Misyjny będzie nawiązywał też do Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski.

Mamy doskonałą okazję, żeby sobie uświadomić, jakie zobowiązania z tego faktu przyjęcia chrztu na nas spoczywają. Chrzest wszczepia nas w Kościół, a więc daje nam i prawo, a jednocześnie obowiązek uczestniczenia w misji Kościoła, bo Kościół ze swej natury jest misyjny” – powiedział ks. Atłas.

Dodał, że Niedziela Misyjna to taki czas by podejmować przeróżne inicjatywy, które dziełu misyjnemu służą.

Sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, ks. Maciej Będziński poinformował, że w ubiegłym roku zbiórka pieniężna z Niedzieli Misyjnej przyniosła ponad 4,2 mln zł, dodając, że z roku na rok zbieranych jest więcej pieniędzy na rzecz misji.

Obecnie w 97 krajach na świecie pracuje 2007 polskich misjonarzy i misjonarek. Najwięcej w Afryce i na Madagaskarze (880), w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach (784), w Azji (327, w Oceanii (67) oraz Ameryce Północnej (19).

Najwięcej polskich misjonarzy pracuje w posłudze duszpasterskiej, jako kapłani, sprawując sakramenty św., w katechizacji, w szpitalach, szkołach, przytułkach.

Na świecie na terytoriach misyjnych pracuje: 32 435 kapłanów diecezjalnych, 11 242 kapłanów zakonnych, 8374 braci zakonnych i 62 524 siostry zakonne.

Światowy Dzień Misyjny ustanowił papież Pius XI w 1926 r. na prośbę Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl