fot. twitter.com/JasnaGoraNews

Ks. abp W. Depo: Wielkanoc daje odwagę nadzieją, której nie może dać świat

Wielkanoc daje nam odwagę i radość życia tą nadzieją, której świat dać nie może – mówił w niedzielę na Jasnej Górze metropolita częstochowski ksiądz arcybiskup Wacław Depo. Jak zaznaczył, nie chodzi o zwykły optymizm, lecz o żywą nadzieję, pochodzącą od Boga.

W Niedzielę Wielkanocną ks. abp Wacław Depo przewodniczył sumie odprawionej w Kaplicy Matki Bożej. Jak zaznaczył, tegoroczne Zmartwychwstanie Pańskie świętowane jest w konkretnej sytuacji świata, w konkretnym kontekście rodzinnym, osobistym.

Ks. abp Wacław Depo przyrównał tę sytuację do opisanej w niedzielnej ewangelii o apostołach przy grobie zmartwychwstałego Chrystusa.

„Strach, lęk, bezradność, niezrozumienie, płacz, bierność, niedowierzanie – i owe ciężkie serca i oczy, jakby na uwięzi” – zobrazował.

„A Kościół niezmiennie, czy to w czasach wojen światowych, trzęsień ziemi, kataklizmów, a dziś pomimo obostrzeń sanitarnych, mających na celu ochronę życia, głosi: Chrystus zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał” – podkreślił hierarcha.

„Taka jest rzeczywistość Wielkiej Nocy – Chrystus przez zmartwychwstanie nie odszedł od nas, nie zdradził, nie opuścił naszej ludzkiej natury, lecz jest z nami na inny sposób. Bo po zmartwychwstaniu miejscem realnej i rzeczywistej obecności Jezusa w każdym w nas, staje się z mocy Ducha Świętego, każda Eucharystia” – wskazał zastrzegając, że nie ma Eucharystii poza Kościołem.

Ksiądz arcybiskup, odwołując się do pozostałych czytanych tego dnia tekstów zaznaczył, że ten sam Bóg, który wskrzesił Chrystusa z martwych, złożył w ludzkie serca dar wielkanocnej wiary.

„Ten dar może być przygnieciony, jak w każdym trudnym doświadczeniu bólu, zwątpieniem, grzechem, odejściem od Boga, czy choćby brakiem odwagi cywilnej, by stanąć po jego stronie. Ale trzeba go z pomocą Ducha Świętego ożywiać i wyznawać przed światem” – mówił metropolita częstochowski.

„Czy zdajemy sobie sprawę z tego, że właśnie Wielkanoc daje nam ostatecznie odwagę i radość życia tą nadzieją, której świat dać nie może? W Jezusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym zostaliśmy na nowo stworzeni za cenę jego krwi. Każdy, kto w niego wierzy, nosi w sobie życie ukryte w Bogu” – wyjaśnił metropolita częstochowski.

„Chrystus zmartwychwstał, jak powiedział – i na tym polega szczyt i sekret naszej chrześcijańskiej wiary, że nasze życie na zawsze jest w nim, ponieważ w nim nie ma już śmierci; śmierć nad nim nie ma już władzy” – podkreślił ks. abp Wacław Depo.

„Od wigilii paschalnej – według słów Ojca Świętego Franciszka – zdobyliśmy na nowo podstawowe prawo, które nie zostanie nam zabrane: prawo do nadziei. Jest to bowiem nadzieja żywa, pochodząca od Boga. To nie jest zwykły optymizm ani też jakaś okolicznościowa, związana dodatkowo z pandemią, otucha – to jest dar chrystusowej nadziei” – uściślił.

Do czasu epidemii nawiązał, witając wiernych łączących się z Jasną Górą poprzez media, przeor tamtejszego sanktuarium o. Marian Waligóra OSPPE.

„Choć zostajemy w domu, to jednak jesteśmy razem – na modlitwie, na serdecznym trwaniu przy Panu, który niesie nam pokój i ukojenie” – powiedział zakonnik. Wielkanocną Mszę św. na Jasnej Górze odprawiono w intencji m.in. cierpiących i służb medycznych.

PAP

drukuj