fot. TV Trwam

Ks. abp S. Gądecki: Boże Narodzenie początkiem tajemnicy zbawienia człowieka

W osobie Jezusa Chrystusa – w Jego życiu, działaniu, śmierci i zmartwychwstaniu – pokazała się miłość Boża w sensie najpełniejszym – tłumaczy w rozmowie z Telewizją Trwam ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Pytany o istotę Bożego Narodzenia metropolita poznański wskazał na więź miłości, jaką człowiek może nawiązać w tym czasie z Bogiem. Poprzez przyjście Jezusa Chrystusa zmienia się sposób komunikacji. To już nie słowa proroków, a Słowo wcielone – mówi ks. abp Stanisław Gądecki.

Kiedy Pan Bóg zorientował się, że Jego słowo nie dociera do człowieka, tzn. nie powoduje nawrócenia człowieka, zdecydował się na przysłanie do nas innego Słowa – to znaczy samego Jezusa Chrystusa, który przyszedł w ludzkiej postaci – wskazuje przewodniczący KEP.

W ten sposób Boże Narodzenie stało się początkiem tajemnicy zbawienia człowieka.

To przyjście w ludzkiej postaci było początkiem objawienia się tej miłości Bożej, o której najpiękniej mówi Ewangelia wg. św. Jana – Bóg jest miłością – dodaje ks. abp Stanisław Gądecki.

Poprzez życie Jezusa Chrystusa, Jego działanie, śmierć i zmartwychwstanie miłość Boga objawia się w sposób najpełniejszy – zaznacza metropolita poznański.

Od tego momentu człowiek nie może mówić, że nie zna Boga, że nie ma możliwości poznania Boga, ponieważ spotyka się z Bogiem w taki sposób jakby spotykał się z drugim człowiekiem. […] To jest początek tego umiłowania Boga przez człowieka w taki sposób, w którym człowiek to rozumie i odpowiada miłością, najpełniej jak umie – tłumaczy przewodniczący KEP.

Jak zauważa ks. abp Stanisław Gądecki, czas Bożego Narodzenia niesie ze sobą szereg trudności. Postawienie na pierwszym miejscu sprzątania, szykowania prezentów, potraw czy rozsyłania życzeń, wzmaga ryzyko zagubienia istoty Świąt, a tą pozostaje spotkanie z Chrystusem.

Istota Świąt polega na tym, żebyśmy faktycznie zbliżyli się do samego Jezusa, żebyśmy z tym Jezusem nawiązali więź serdeczną, więź, o jakiej mówi św. Jan – więź miłości – podkreśla metropolita poznański.

Więź, na którą zwraca uwagę ks. abp Stanisław Gądecki, może przemienić nie tylko nasze, ale też życie naszych najbliższych. To od Chrystusa płynie bowiem pokój, którego nie jest nam w stanie zaoferować współczesny świat – zakończył przewodniczący KEP.

RIRM

drukuj