Ks. abp. Głódź zasłużony dla NSZZ „Solidarność”

W sali BHP stoczni Gdańskiej rozpoczynają się uroczystości podczas których ks. abp Sławoj Leszek Głódź – metropolita gdański oraz pośmiertnie Lech Kaczyński uhonorowani zostaną tytułem: Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”.

W imieniu byłego prezydenta Polski, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem, tytuł odbierze jego córka Marta Kaczyńska:

– W Kielcach na ostatnim zjeździe NSZZ „Solidarność”, Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ postanowił pośmiertnie przyznać honorowe członkostwo  NSZZ „Solidarność” prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Tytuł ten otrzymał również ks. abp Sławoj Leszek Głódź, zasłużony dla Solidarności, dla Polski; zasłużony w walce o wolne media, który zmienia Kościół Katolicki w duchu Solidarności, w duchu encykliki Ojca Świętego. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że obecny papież powołał go na arcybiskupa w Gdańsku – powiedział Karol Guzikiewicz, przewodniczący Solidarności w Gdańskiej Stoczni.

Tytuł Zasłużony dla NSZZ „Solidarność” został ustanowiony w 2005r. z okazji XXV rocznicy powstania związku. Jak mówi Karol Guzikiewicz jest on przyznawany przez Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ za szczególne zasługi dla Solidarności.

– Jest to wyróżnienie. „Solidarność” dziękuje i pamięta o ludziach, którzy walczyli o nią, którzy ginęli w jej imię, walczyli za Polskę. Dlatego chcemy w taki symboliczny sposób podziękować. (…) Większość wyróżnionych to księża, którzy sprawują opiekę nad środowiskami w danym regionie, w danej miejscowości. Wyróżnienia dostają osoby szczególne, zasłużone dla Polski i „Solidarności” – akcentował Karol Guzikiewicz.

Dotychczas tytułem Zasłużony dla Solidarności odznaczono m.in.: ks. abp. Tadeusza Gocłowskiego, ks. kard. Henryka Gulbinowicza, czy ks. Henryka Jankowskiego.

 

Wypowiedź Karola Guzikiewicza:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl